Fontos döntéseket hoztak a parkolásról a képviselők a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén. Határoztak arról, hogy a II., a XII.,a XIII. és a XIV. kerületben is drágul a parkolás - egyes helyeken már augusztus 1-től, a zuglói zóna pedig bővül.
A fővárosi parkolási rendszerben jelenleg ötféle díjtétel van - óránként 175, 265, 350, 440, 525 forintért lehet parkolni -, az V. kerületben a legdrágább parkolás, és ahogy haladunk kifelé, úgy lesznek alacsonyabbak az óránkénti díjtételek.
A rendszer lehetőséget ad arra is, hogy a parkolási díjakat úgy emeljék az egyes zónákban, hogy a rendeletben rögzített díjtételek nem emelkednek, csak a zónában ugrik egyet a díjtétel-besorolás, ez történik most - olvasható az Index összefoglalójában.
Az előterjesztés szerint a drágulási lavinát 2018-ban az V. kerület indította el, ahol szinte mindenhol a lehető legmagasabb, óránként 525 forintos díjtételt kezdték alkalmazni, ami miatt sok autós egy kerülettel "arrébb" tette le a kocsit, ami miatt a szomszédos kerületek teltek meg. Erre lenne a főváros vezetése szerint
megoldás, hogy mindenütt emelkedik a díjkategória.
A XII. kerületben úgy egységesítenek, hogy mindenütt 440 forint lesz egy óra parkolás, a Szent János Kórház környékén is.
A II. kerületben a Duna felé eső részen több díjkategóriát is ugrik a tarifa (175 forintról a duplájára ugrik az óradíj).
Több átfogó döntést is hoztak a képviselők a parkolási rendszerrel kapcsolatban. Eszerint a parkolási együttműködési megállapodásokat és elszámolásokat öt évre visszamenőleg közzéteszik az önkormányzat oldalán, a Budapest.hu portálon.
Ugyanakkor tanulmányozzák annak a lehetőségét is, hogy
az első 15 perc ingyenes legyen
a parkoláskor.
A mostani határozati javaslat az egységes parkolási rendszer irányába mutató közpolitikai célokat fogalmaz meg, a végrehajtásról egyeztetés indul. Az egységes parkolási rendszer Karácsony Gergely elképzelései szerint január 1-jén indulhatna, és nem bánná, ha egyetértés övezné.
A képviselők arról is döntöttek, hogy a parkolási együttműködési megállapodásokat és elszámolásokat öt évre visszamenőleg közzéteszik az önkormányzat weboldalán.
A koronavírus-járvány miatt módosította a Fővárosi Közgyűlés a
nem lakás céljára szolgáló ingatlanok bérleti díjára
vonatkozó szabályokat is. A kedvezményben a civil szervezetek, valamint a kis- és közepes vállalkozások részesülhetnek, ha a bérlő bizonyítja, hogy árbevétele az előző év ugyanezen időszakához képest több mint 25 százalékkal csökkent; a bérleti díj csökkentése pedig 90 százalékos is lehet.
Szóba került az is, hogy a főváros tulajdonában álló 1234 bérlakás egy részét akár azonnal felújíthatnák, ennek viszont - Kiss Ambrus általános ügyekért felelős főpolgármester-helyettes szerint - útjában áll az, hogy az Országgyűlés a minap "megint elvont 5 milliárd forintot" Budapesttől.