eur:
392.63
usd:
362.84
bux:
72110.09
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Nyitókép: Wikipédia/AngMoKio

Mérgezett parlagi sast mentettek meg

Természetvédelmi együttműködés eredményeként engedtek szabadon szerdán két fokozottan védett, felgyógyított parlagi sast a Hortobágyon.

"A sasok elrepültek, a szabadon engedésük a természetes élőhelyükön sikeres volt" - nyilatkozott Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.

A két madár története különleges volt:

  • a fiatalabbik sast a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatóságához vitték be, miután kimerült állapotban találtak rá Somogyvámos közelében. Nem volt rajta sérülés, a tünetek egyértelműen mérgezésre utaltak. A madarat átszállították a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, ahol jól reagált a kezelésre és gyorsan felépült.
  • az idősebbik sast Orosházán találták röpképtelen állapotban, és a közeli Szegedi Vadasparkban kapott állatorvosi ellátást, így sikeresen felgyógyult.
A két sast a Jászberény melletti Sasközpontban engedték szabadon,

amely a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozik.

A védett madarak mérgezése gyakori, a komoly probléma abból adódik, hogy

más állatoknak szánt mérgezett csalétkekből a sasok is esznek.

Veszélyes a sasokra a közúti forgalom is, de gyakran ütköznek távvezetékekkel. A sasállomány védelme nagyon fontos, a parlagi sas Eurázsiában honos, és az európai állománya kétharmada Magyarországon fészkel.

A fővárosi állatkertben jelentős mentőmunka folyik, évente 1500-2000 állat életét mentik meg, 2018-ban pontosan 1807-ét. Ebből évente tízes nagyságrendben kell sasokat menteni, a parlagin kívül réti sasokat is. Nemcsak mérgezéssel érkeznek, hanem traumás állapotban, vagy áramütés után is.

A két madarat a Balaton-felvidéken és Orosházán találták, de a Hortobágyi Nemzeti Parkban engedték szabadon. Ez nem okoz problémát, a szóvivő elmagyarázta: ez a táv nem okozhat nekik problémát, ha vissza akarnak repülni oda, ahol megtalálták őket. Az a fontos, hogy olyan helyen engedjék szabadon az állatokat, amely élőhelyként tud szolgálni nekik, és könnyen boldogulni tudnak. A szabadon engedésük után még hosszú ideig nyomon követik őket, hogy a madárvédők segíteni tudjanak nekik, ha kell.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×