eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: Pixabay

Még csak most jövünk rá, hogyan pusztítja a gyermekeket a rossz levegő

A Greenpeace Magyarország nitrogén-dioxid-mérési akciójának eredménye, hogy a budapesti, mérőeszközzel ellátott iskolák felénél egészségügyi kockázatot jelent a gyermekekre a levegő minősége. Simon Gergely, a szervezet regionális vegyianyag-szakértője az InfoRádióban arra hívta fel a figyelmet, hogy a fővárosnak is lépéseket kell tenni az elavult dízeljárművek kitiltására.

Először is egy külföldi példa: bírósági ítélet mondta ki, hogy a 9 éves Ella Kissi-Debrah halálát három évnyi súlyos asztmatikus rohamokon keresztül a londoni szmog okozta 2013-ben. Az ítélethez vezető nyomozás során derült ki, hogy mindig akkor voltak rohamai a gyermeknek, amikor a városi légszennyezettség az egészségügyi határérték felett volt. A kislány tehát a légszennyezettség első hivatalos áldozata - közölte a CBSNews.

Az ehhez hasonló esetek is jelzik, milyen fontos kérdés a levegő minősége. A Greenpeace a közelmúltban felmérte, milyen a levegő az iskolák környékén - az eredményekről az InfoRádió Simon Gergelyt, a szervezet regionális vegyianyag-szakértőjét kérdezte.

"Huszonnégy iskolánál mértük a légszennyezettséget, tizenhét esetben kaptunk értékelhető eredményt, a többi helyen vagy eltűnt a mérőeszköz, vagy elmozdult, vagy víz került bele.

A tizenhét mérési pontból nyolc esetében volt a szennyezettség magasabb az egy évre megadott határértéknél".

Ezek az eredmények bár nem számítanak hivatalos határérték-túllépési adatoknak, de szerinte aggodalomra ad okot, hogy a mérőállomások értékeinél magasabb számok voltak leolvashatók az iskolák környékén.

"Feltételezhetjük, hogy a különlegesen

nagy forgalmú utak mentén lévő iskoláknál szintén egészségügyi kockázatot jelent, hogy nitrogén-dioxid-szennyezettség van"

- tette hozzá.

Mint ismert, a nitrogén-dioxid alapvetően a dízeles járművekből kerül a levegőbe, a kipufogócsövek magassága ráadásul sokkal közelebb van a gyermekek fejmagasságához, mint a mérőállomások vizsgálati pontjai, tehát a valós értékek akár még rosszabbak is lehetnek. Ez irányította rá a Greenpeace figyelmét arra, hogy nézzék meg a gyermekek veszélyeztetettségét.

Szerinte rossz a trend Magyarországon; miközben bizonyos nyugat-európai nagyvárosokban Euro-4-es, 5-ös járművekkel sem lehet behajtani a belvárosokba, és még az oroszok is ezen dolgoznak,

Magyarországon megkétszereződött a dízelautók száma, és ezzel párhuzamosan emelkedett az asztmás betegek száma több mint két és félszeresére

- figyelmeztetett Simon Gergely, aki szerint egy céldátum bejelentésére legalább szükség volna már.

A 9 éves kislány esetét kommentálva kitért rá, több vizsgálat, mérés is bemutatta, hogy a gyerekkori, sőt magzatkori asztmaveszély kialakulásának az esélye is nő a rossz levegővel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×