eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Hatékonyan kezelhető a pánikbetegség – nem csak gyógyszer kell hozzá

Húsz évvel ezelőtt még hónapokat kellett várni a diagnózisig, de ma már akár heteken belül gyógyítható a pánikbetegség – mondta az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet igazgatóhelyettese.

Régóta létezik hatékony kezelése a pánikbetegségnek, Magyarországon szinte egyedülálló módon már az 1990-es években elérhető volt a gyógyszeres és a kognitív viselkedésterápia is – közölte az InfoRádióval Purebl György. Az igazgatóhelyettes hozzátette: utóbbit az oxfordi egyetem után, a világon másodszor vezették be a Semmelweis Egyetemen.

A probléma nem is a kezelés hiánya volt, hanem az, hogy az érintettek és az orvosok nem ismerték fel a pánikbetegséget. Purebl György szerint ma már az orvosok és a betegek is felismerik a problémát.

A szakértő elárulta a betegség tüneteit is:

„a legtöbb pánikbeteg mellkasi fájdalomról, kapkodó nehézlégzésről, szívdobogásról, leizzadásról panaszkodik”,

ezek a veszélyes szívbetegség jeleire hasonlítanak, így ezt tapasztalva érdemes kardiológushoz fordulni és kizárni ezt a veszélyt. Pánikbetegség esetén ezek a rohamok maguktól elmúlnak, maximális intenzitásukat 10 perc körül érik el.

A rohammal szemben kialakulhat anticipált szorongás, amikor a beteg attól tart, hogy a tünetegyüttes újból megismétlődik, és folyamatosan figyeli magát, illetve kerüli azokat a helyzeteket, amiből nem tud kimenekülni vagy segítséget kapni. Előbbivel csak közelebb hozza a rohamot, másodiknak pedig velejárója az agorafóbia, mint a pánikbetegség szövődménye.

A betegséget gyógyszeres kezeléssel és egy – körülbelül 12 hetes – speciális pszichoterápiával, az úgynevezett kognitív viselkedésterápiával lehet kezelni.

Az egyetemi docens hozzátette, bár az eredeti terápia tizenkét alkalmas, tapasztalata szerint ma már – a korai diagnózisnak köszönhetően – rövidebb idő alatt is jelentősen javulhat a betegek állapota. A terápia nem könnyű, olyan, mint egy intenzív nyelvtanfolyam, a gyógyuláshoz a páciens aktív közreműködése szükséges.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×