eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Szolgálati terepjárók a Készenléti Rendőrség pécsi határvadász bevetési osztálya elhelyezését szolgáló új épületegyüttes átadója napján Pécsen 2018. október 3-án.
Nyitókép: MTI/Lendvai Péter

Túlszaladtak a rendvédelmi kiadások

Bár csökkentek a migráció- és terrorellenes kiadások, ezekre még így is 131,6 milliárd forintot költött az állam tavaly. A 2016 óta eltelt három évben összesen 461,2 milliárd ment el erre a célra.

A 2018-as évközi költségvetési döntések egyik legnagyobb nyertese a Belügyminisztérium (BM) volt, valamint a rendvédelmi szervek – írja a Világgazdaság a 2018-as költségvetés végrehajtásának előzetes, nem konszolidált kincstári adataira hivatkozva. A Magyar Államkincstár számai szerint a BM költségvetése 1196 milliárd forintot tett ki, ami 404,6 milliárd forinttal magasabb a büdzsében kitűzött céloknál.

A különböző rendvédelmi szervek gazdálkodási számaiból az látszik, hogy év közben nem elsősorban a bér-, hanem

a dologi kiadások és a beruházások ugrottak meg igazán.

Az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK) a beruházások növekedését a rendőrségi gépjárműpark fejlesztésével, a határőrizeti feladatokkal kapcsolatos beszerzésekkel és beruházásokkal magyarázta. A határvadász-laktanyák tíz városban és a budapesti objektumban új épületekkel bővültek, a költségek a határvadászok felszerelése miatt is nőttek.

A Terror­el­há­rítási Központ beruházásai az eredeti 900 millió forint helyett 8,3 mil­liárd forintba, a rendőrség beruházásai a tervezett 17,3 milliárd forint helyett 66,2 milliárd forintba kerültek, és ott további 8 milliárdot is elszámoltak, egyéb felújításokra. Bérkiadásokra eredetileg 218,2 milliárd forintot szántak, a végösszeg 259,3 milliárd forint lett. Emögött főként a túlórák kifizetése állt.

A 2019-es költségvetésben 234,2 milliárd forintot terveztek személyi kiadásokra, ezért a rendőrség – változatlan létszám mellett – az idén is többlettámogatásra szorulhat a költségvetésből, ha a bérkiadásokat a tavalyi szinten kívánja tartani.

A rendőrségi kiadások közé tartozik még a tömeges bevándorlás kezelésével és a terrorellenes intézkedésekkel kapcsolatos költségek.

E tételek mögött olyan nagy összegű fejlesztések történtek, mint a fegyver-, a gépkocsi- és az informatikai beszerzések. Tavaly a két költségvetési soron összesen 131,6 milliárd forintot költöttek el, 90 milliárddal kevesebbet, mint 2017-ben, igaz, abban az évben csúcsra jártak ezek a beszerzések. Az elmúlt három évben (2016–2018 között) összesen 461 milliárd forintot költöttek el a migráció elleni harcra: ebből épült ki többek között a déli határkerítés, ebből álltak fel a határvadász-alakulatok, illetve az elmúlt évek fejlesztéseit is ebből fedezte a kormány. A 2019-es költségvetés e kiadások látványos csökkenésével számol, az idei kiadási terv 54,1 milliárd forint.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×