eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Dr. Melczer Mária Ágnes, a Magyar Gyógyszerész Kamara Békés megyei elnöke kiszolgál Telekgerendáson, a helyi gyógyszertárban. Két esztendő alatt a patikák húsz százaléka bezárt Békés megyében. A folyamat napjainkban is folytatódik, sőt a gyógyszerészek attól tartanak, hogy a folyamatosan apadó állami hozzájárulás csökkenése és a most beinduló generikus program, amelynek keretében mindig a legolcsóbb készítményt kell felajánlani, tovább ronthatják a gyógyszertárak helyzetét. A gyógyszertárak működtetése tőkeigényes tevékenység, nagy a bér- és rezsiköltsége, s mindehhez több tízmilliós gyógyszerkészlet társul.
Nyitókép: Rosta Tibor

Már a patikákat is sújtja a munkaerőhiány

És ez még csak egy gondja a sok közül a gyógyszertáraknak a Heol.hu cikke szerint.

A munkaerőhiány a patikák legnagyobb gondja, de más kihívásokkal is szembe kell nézniük. A demjéni patikának például - mint a Heol.hu hevesi hírekre szakosodott portál írja - be kell zárnia.

A lapnak nyilatkozó Sass Pál, a gyógyszerészkamara megyei elnöke szerint nemrég felmérték a gyógyszertárakat sújtó legnagyobb nehézségeket. Kiderült, hogy a fenntartható működtetés, az alacsony árrés, a patikusok generációváltása és a munkaerőhiány a legnagyobb kihívások közé tartozik. Sass Pál úgy látja, hogy mesze nyúlnak vissza a győkerek, még a 2006 és 2010 közötti patikaliberalizációra, amikor az alapítás szabaddá vált. Akkor ettől azt várták, hogy a kistelepüléseken több patika nyílik, de ennek éppen az ellenkezője történt: a városokban nyílt több gyógyszertár, ami elvonzotta a munkaerőt.

Azóta bár, a liberalizációt megszüntették,

a szakemberképzés nem tudott az igényekhez alkalmazkodni, és sokan távoznak külföldre is. Nem mellékes az sem, hogy egyre többen egyszerűen nem helyezkednek el, hanem helyettesítő státuszban dolgoznak csillagászati órabérért.

A kamara megyei elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy több, nyugdíjba vonuló gyógyszerész helyére nincs új szakember.

A patikai árréssel kapcsolatban a helyzet a következő:

  • a közfinanszírozott orvosságok esetében a termelői ár, a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi árrés is szabott, attól eltérni nem lehet.
  • a nem támogatott gyógyszerek árképzése szabad. A nagy forgalmú patikákban a kamara felmérése szerint a nem támogatott termékek az összes eladott készítmény több mint 60 százalékát teszik ki. A kis forgalmú, főleg kistelepülési patikáknál ez az arány fordított, ami azt is jelzi, a nagyobbak marketingeszközei hatékonyabbak, annak ellenére, hogy jellemzően magasabb árszinten dolgoznak, mint a kicsik.

A patikán kívüli gyógyszerforgalmazás Sass szerint nem okozott nagy forgalomkiesést, de felvet betegbiztonsági kérdéseket.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×