Elkezdődött az ipari alma beszállítása a vajai Döhler Vaja Kft. feldolgozóüzemébe, miután az almatermesztők megállapodtak a társasággal a léalma kilónkénti 20 forintos felvásárlási áráról.
Jakab István, a MAGOSZ elnöke napközben még azt közölte az InfoRádióval, hogy szerdán is több üzem előtt folytatódtak a demonstrációk. Ezek eredményesek lehettek, ugyanis estére kiderült, az Austria Juice Kft. és a Rauch Hungária Kft. egyaránt kilogrammonként nettó 20 forintért veszi át a gyümölcsöt a termelőktől.
Az érdekképviseleti szervezet közleményében kitért arra, hogy a mátészalkai székhelyű, magyar magántulajdonban lévő Eszat Első Szatmári Almafeldolgozó Kft. továbbra sem hajlandó a tisztességes árat megfizetni a gazdáknak az ipari almáért.
Amennyiben csütörtök reggelig a cég nem változtat az álláspontján, a gazdák folytatják az üzem előtti demonstrációjukat.
A MAGOSZ elnöke szerint az agrártárcának egyértelműsíteni kellene, hogy Magyarországon a tisztességes kereskedelemnek és együttműködéseknek vannak feltételi.
Jakab István elmondta, hogy az senkinek sem érdeke, hogy az alma elrohadjon a fán, nemzetgazdasági szempontból se mindegy, de a multik elvárják, hogy a gazdák ajándékba szállítsák be nekik a termést, ami elfogadhatatlan.
A MAGOSZ elnöke szerint korábban a multicégek és a gazdák között egy korrektnek mondható kapcsolat alakult ki, de a jó kapcsolat megszületése előtt is volt egy demonstráció 10 éve, amikor egy forinttal magasabb ár volt, mint most. De azóta négy-ötszörösére emelkedtek a termelési költségek - tette hozzá.
"Most egy új időszámítás kezdődött, a mostani profitéhséget minősíteni sem lehet.
Amikor egy cég gazdasági nyomás gyakoroló képességével visszaélve tönkre akarja tenni a termelőt, ott már konkrét beavatkozásra van szükség"
- hangsúlyozta Jakab István.
A számok mögött súlyos szerkezeti gondokra hívta fel a figyelmet Raskó György agrárközgazdász.
Termelői szervezetek
Termelői szervezetek közreműködésével van realitása annak, hogy az almatermesztők feldolgozó üzemet hozzanak létre - mondta az InfoRádiónak a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alenöke. Apáti Ferenc hozzátette: egyre sürgetőbb, hogy megállapodjanak a léalma felvásárlási áráról a feldolgozók és a termelők.