Baranyi Krisztina az Együtt környezetvédelmi politikusa az akkori esőzéseket a Ráckevei- Soroksári Duna-ág partján élte át és videón is rögzítette, ahogy
egy túlfolyó csatornából a szennyvíz tisztítatlanul ömlik az élővízbe.
Akkor méréseket ígért, később mintákat vett, az első eredményeket csütörtökön mutatta be.
Először a Ráckevei-Soroksári Duna-ágat, illetve az abba vezető Népjóléti Árkot vizsgálták, a mintavétel száraz, napos időben történt:
Baranyi Krisztina szerint ilyen időjárásnál a Dél-Pesti Szennyvíztelepnek kifogástalan, a védett területeknél előírt határértékeknek megfelelő tisztított szennyvizet kellene a Natura 2000-es területre engednie.
Ehhez képest a "kémiai vizsgálat extra magas szervesanyag-tartalmat mutatott ki, de a bakteriológiai vizsgálatok megálltak a 10-15-szörös határérték túllépést mutató értékeknél, mert annyi e-coli és coliform baktériumot mutattak ki, hogy nem tudták tovább mérni".
A Duna-ágban Baranyi Krisztina mérése szerint két fontos mutató, a biokémiai és a kémiai oxigénhiány is többszöröse volt a határértéknek, hét-, illetve kétszeres.
A második vizsgálatot esőben végezték el, a képviselő azt ígérte, ennek eredményeit is hamarosan nyilvánosságra hozza.
Baranyi Krisztina állításaira korábban a Dél-Pesti Szennyvíz Tisztító Telep vezetője, Barabás Győző azt mondta: valóban egyre gyakrabban lép működésbe a túlfolyó, a nyári nagy esőzések idején havonta többször is tisztítatlanul kerül a Ráckevei-Soroksári Duna-ágba a szennyvíz. Hozzátette: z esőzések esetén a Duna-ágba kerülő vizek "hígak, szennyvízzel részben terhelt esővízről van szó, hogy
jóval kisebb a szennyezési hatásuk.”
Barabás Győző hozzátette, nincs tudomása a Duna-ág elszennyezettségéről, hogy környezetvédelmi katasztrófa fenyegetne a területen.