A mentőszolgálat tapasztalatai szerint a tartós meleg elsősorban a szívbeteg és a vérkeringési-rendszer betegségében szenvedőket viseli meg, illetve azokat, akiknek valamilyen alapbetegségük van, esetleg gyengék, idős emberek – mondta a szóvivő.
Éppen ezért ahogy tartósul a kánikula, úgy próbálják egyre erőteljesebben eljuttatni a figyelmeztetéseket, jó tanácsokat.
Győrfi Pál emlékeztetett rá, hogy bár a mentősök esetszáma még nem nőtt jelentősen,
már most érdemes felkészülni arra, hogy a legmelegebb órákban védjük a fejünket a közvetlen napsugárzástól.
„Aki tudja magáról, hogy nehezen viseli a kánikulát, lehetőleg csökkentse a fizikai terhelést, a programokat ne erre az időszakra időzítse. Illetve vigyázzunk a gyerekekre és az idősekre, a folyadékpótlásról próbáljunk gondoskodni azoknál, akik azt maguktól nem tudják igazán jól megtenni” - tanácsolta az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
Fel kell készülni arra, hogy ha az esetszám nem is nő meg radikálisan a kánikulában, de az esetek eloszlása átalakul:
nagyobb számban jelennek meg a betegeink között a szívbetegek, és a baleseti veszély is nő a kánikulában,
hiszen fáradékonyabbak vagyunk, a koncentrálókészségünk romlik – mondta Győrfi Pál.
Hozzátette: akár gyalogosként, akár kerékpárosként, motorosként vagy gépkocsivezetőként közlekedünk, érdemes jobban figyelni.
„Az eddigi évek tapasztalatai alapján a mentőknek nincs oka arra, hogy a mentőkapacitást a kánikula időszakában jelentősen megnövelje”
- jelentette ki a szervezet szóvivője.
Persze ilyenkor a kollégáinknak is nagyobb terhelésre kell felkészülniük, több esetet kell ellátniuk, ami számokra is nehezebb feladatot jelent – tette hozzá Győrfi Pál.