Friss jelentést adott ki az Eurostat az EU védelmi kiadásairól. A részletekből kiderül, hogy a GDP arányában a legmagasabb összeget Görögország fordítja védelemre, majd az Egyesült Királyság és Észtország következik a sorban.
Magyarország hátulról a harmadik 0,5%-os GDP-arányos katonai kiadásának mértékével,
csak Írország és Luxemburg költ kevesebbet - derül ki a Portfolio cikkéből.
Ha a nominális összegeket nézzük, akkor egyértelműen Nagy-Britannia vezet 55 milliárd eurós védelmi kiadásával, ez a teljes uniós védelmi költés 27%-át teszi ki. A második helyen Franciaország áll 38 milliárd eurós költésével, majd Németország következik 30 milliárd euróval és Olaszország 20 milliárd euróval. Ennek a négy országnak az együttes védelmi kiadása teszi ki az EU katonai kiadásainak 72%-át.
A NATO és az Egyesült Államok felől érkező nyomás hatására Magyarország (és több más európai NATO-tagállam) célul tűzte ki, hogy megfelel a 2%-os GDP-arányos költési arány feltételének (a magyar adat egyébként az elmúlt években fokozatosan csökkent). Ennek érdekében egy évvel ezelőtt például a magyar kormány hozott egy olyan határozatot, miszerint a Magyar Honvédség jogszabályi és nemzetközi kötelezettségeinek teljesítése érdekében a 2017-2026 költségvetési évekre legalább a GDP 0,1 százalékpontos növelését írja elő. Ennek nyomán a támogatási főösszeg 2026-ra a GDP legalább 1,79 százalékát éri majd el.
A friss számok fényében még inkább érthető, hogy Orbán Viktor miniszterelnök miért hangsúlyozta a NATO két héttel ezelőtti brüsszeli csúcsán, hogy
Magyarország eleget fog tenni a vállalásainak, és felemeli a GDP két százalékára a védelmi kiadásait.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke ezen a brüsszeli eseményen szólította fel ismét a NATO-országokat. "A NATO-tagoknak végre hozzá kell járulniuk és teljesíteniük kell az előírt kötelezettségüket a védelmi kiadások tekintetében" - fogalmazott Trump, aki azt is megjegyezte:
a 28 tagállam közül 23 még mindig nem fizet annyit, mint kellene,
ami szerinte igazságtalan az USA-val szemben.