Jelenleg komoly a helyzet a kibertérben – jelentette ki a kiberbiztonsági szakértő. Krasznai Csaba hozzátette, az Interpol vagy az Europol bűnüldözési politikájában kiemelt helyen szerepelnek az informatika segítségével végrehajtott bűncselekmények.
„Például a gyermekpornográfia teljesen átállt online terjesztésre, a bankkártyákkal elkövetett csalások szinte teljesen interneten keresztül elkövetett cselekményekké alakulnak át. Az utóbbi évek magyar kiemelt gazdasági bűncselekményeinél is nagyon fontos volt, hogy megértsék a nyomozók azt, hogyan használják az informatikai rendszereket, alkalmazásokat a bűnelkövetők és az ezekből származó információk mennyit segítettek a nyomozásban. Ezért
valóban kiemelt figyelmet érdemelnek a kiberbűncselekmények,
amelyek egyébként csak egy szűkebb halmazát alkotják az informatika segítségével elkövetett bűncselekményeknek.”
Krasznai Csaba felidézte, hogy 2013-ban vagy 2014-ben jelent meg először egy elemzés arról, hogy a kiberbűncselekmények nagyobb bevételt hoznak, tehát nagyobb üzletágat jelentenek, mint a kábítószerrel elkövetett bűncselekmények.
„A kiberbűncselekmények mögött olyan ellátási lánc alakult ki, ahol mindenkinek megvan a helye. Vannak olyan szakértők, akik a kódokat írnak, mondjuk: szolgáltatók, akik a hálózati erőforrásokat kínálják, mások a pénzmosással kapcsolatos szolgáltatást adják.
Egy egész infrastruktúra üzemel a kiberbűncselekmények mögött.”
A kiberbiztonsági szakértő kijelentette, kulcsfontosságú a támadások, illetve általában az internet jelentette kihívások ismerete. Fontos, hogy minél többet beszéljünk róla.
„Azt tudjuk, hogyan kell zárat tenni az ajtónkra, azt még nem feltétlenül tanultuk meg,
hogyan kell a számítógépünket megvédeni.
A rendészeti együttműködés tekintetében valóban kihívás, hogy határokat átívelő bűncselekményekről van szó, tehát együttműködés nélkül nem igazán lehet nagy sikereket elérni” - hangsúlyozta Krasznai Csaba.