eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

A madarakat ne etessük bejglivel!

Madáreleséggel és gyümölccsel érdemes etetni télen a madarakat, de fontos a víz kihelyezése is - mondta az InfoRádióban a Magyar Madártani Egyesület szóvivője.

A Magyar Madártani Egyesület szóvivője szerint a víz a legfontosabb. Mint Orbán Zoltán elmondta, a száraz, hideg időben, amikor nincs hó, zúzmara, a madarak csipegetni sem tudnak, így fagyott vízhez sem jutnak és fürödni sem képesek.

„A három alapvető élelemtípusból az alap a mag. Fekete napraforgóhoz keverjünk apró magvakat, például kölest. A második eleségcsoportot az állati zsiradék alkotja: disznóháj, kacsa-, libaháj, faggyú és már sok helyen be lehet szerezni a cinkegolyót. Elvileg a szalonna is jó, de a sós nem jó a madaraknak, ezért kirakás előtt alaposan főzzük ki. A harmadik eleségcsoport a gyümölcs. A legegyszerűbb és legolcsóbb az alma. Ha vizet és ezt a háromféle eleséget kirakunk, Magyarországon ötvenegy néhány madárfajt láthatunk vendégül.”

A Magyar Madártani Egyesület szóvivője felhívta a figyelmet, hogy a madarak szervezete az evolúció során nem találkozott, ezért nem is szokott hozzá a kelt tésztához. Orbán Zoltán hozzátette, ha azonban kis mennyiségben és frissen kenyeret, péksüteményt esznek, semmi bajuk nem lesz. Kiemelte, az etetőbe semmiképpen ne tegyünk kelt tésztákat, mert a nedves, párás időben megszívják magukat nedvességgel, megpenészednek, erjedni kezdenek, és ha a madarak belecsípnek, gyomor- és bélgyulladást kaphatnak, amitől el is hullhatnak. A madáretetésnél – az emberekéhez hasonlóan - a változatosság a fő szempont az eleségkínálat és a felkínálás módját tekintve is – tette hozzá a szóvivő.

„A legjobb etetőhely a talaj, ott nincs korlátozva a tér és a madarak el tudnak húzódni egymástól, nem piszkálják egymást. Javasolt, én is úgy csinálom, hogy etetek a talajon, cinkegolyót aggatok a fák, bokrok ágaira, almát szúrok az ágak csonkjára és teszek a talajra is.”

Orbán Zoltán elmondta, új trend látszik a gólyáknál: „öt-hat éve fordul elő, hogy egy-két, esetleg három tucat gólya is itthon marad. Ennek köze lehet a klímaváltozáshoz – jegyezte meg.

„Etetőre leginkább a széncinegék, a belvárosban a kék-, a barát- és a fenyvescinegék, a harkályok, valamint a klasszikus magevők, mint a házi és mezei verebek járnak, de előfordulhatnak ritka fajok is, és a nagy kedvenc, a feketerigó akár az emeletre is felrepül a kajáért, vízért” - fogalmazott a Magyar Madártani Egyesület szóvivője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×