eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Országgyűlés: "izzadtságszagú" a bérelemés

A bérmegállapodás, a korrupció és a 12 évvel ezelőtti népszavazás is szóba került az Országgyűlés napirend előtti felszólalásai között.

Szél Bernadett, az LMP képviselője napirend előtti felszólalásában nem értette, hogy ha eddig is jól mentek a dolgok az országban, miért csak most emelte a kormány a béreket? Úgy vélte, izzadtságszagú a Fidesz politikája, amelynek több száz ezer vesztese is lesz, mint például a közmunkások.

Cseresnyés Péter, a nemzetgazdasági tárca államtitkára aláhúzta, hogy béremelésre van szükség, majd hangsúlyozta, hogy a legfrissebb adatok alapján a magyar gazdaság megerősödött, egyértelműen emelkedő pályára állt.

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője nem értett egyet a miniszterelnökkel, hogy jó irányba halad az ország, mert - mint mondta - további fizetés- és nyugdíjemelésre, az energiaárak, illetve az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentésére volna szükség. Emellett a politikus elképesztőnek nevezte, hogy az elmúlt napokban négy budapesti metróvonalból háromban jelentkezett üzemzavar, ami szerinte rendszerhibára utal.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára viszont úgy látta, hogy a szocialisták is örülhetnének a bérmegállapodási csomagnak. Emellett emlékeztette az ellenzéki képviselőt, hogy korábban a szocialisták csökkentették a nyugdíjakat, a rezsicsökkentést pedig nem támogatták. A metrókkal kapcsolatos problémákra az államtitkár nem reagált.

Soltész Miklós a KDNP részéről a pont 12 évvel ezelőtti népszavazásra emlékeztette képviselőtársait, illetve az akkori, a honosítást ellenző baloldali politikára. Potápi Árpád államtitkár úgy vélte, hogy 12 éve sokan érezték úgy, hogy a nemzet kettészakadt, ám mára megvalósult a nemzet közjogi egyesítése. 

A jobbikos Szilágyi György Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert támadta a sajtóban nevéhez kötött korrupciógyanús ügyek miatt, majd arra jutott, hogy a tárcavezető az ütközőpont, aki személyével hárítja el a támadásokat Orbán Viktor miniszterelnökről.

Dömötör Csaba államtitkár válaszában hangsúlyozta, hogy mióta Rogán Antal közvetlenül segíti a miniszterelnök munkáját, egyre több politikai támadás éri, majd arra jutott, hogy leginkább a kormányfőt próbálják támadni az ellenzéki pártok.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a nemrég, a kormány által kötött bérmegállapodást méltatta majd arra kérte képviselőtársait: támogassák, hogy a Ház még idén elfogadhassa a megállapodásban foglalt adócsökkentéseket.

Tállai András, a nemzetgazdasági tárca államtitkára válaszában történelmi jelentőségűnek nevezte a munkavállalók, a munkaadók és a kormány közötti megállapodást a minimálbér emeléséről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×