eur:
408.3
usd:
364.91
bux:
86253.25
2025. április 10. csütörtök Zsolt

Szijjártó levélben fordult az Európai Tanács főtitkárához

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben fordult Thorbjörn Jaglandhoz, az Európa Tanács főtitkárához, amiért a szervezet emberi jogi biztosa a magyar menekültpolitikát bírálta.

Nils Muiznieks, az ET emberi jogi biztosa a The New York Times amerikai napilap online kiadásában a magyarországi menekültpolitikát bíráló cikket közölt. Ebben a pozsonyi EU-csúccsal kapcsolatban azt írta: nem okozott meglepetést, hogy Magyarország az EU javaslatait leginkább elutasító országok egyike volt, a magyar kormány ugyanis már korábban is hozott olyan intézkedéseket, amelyek ellentétesek az emberi jogok tiszteletben tartásának és a jogállamnak az elveivel. Hozzátette: az emberi jogok szempontjának háttérbe szorítását a magyar kormány menekültpolitikája mutatja leginkább.

Szijjártó Péter erre reagálva csütörtökön azt közölte, hogy az ET emberi jogi biztosának "tudatlansága és Magyarország iránti gyűlölete elképesztő". A külügyminiszter úgy látja, az ET emberi jogi biztosa azt az országot "támadja elképesztő hazugságaival", amely minden nemzetközi előírást betart. Egyértelmű, hogy "Nils Muiznieks és elvbarátai a nemzetközi jogszabályok felrúgására, országhatárok megsértésére buzdítanak, ami káoszhoz és anarchiához vezet" - vélekedett. Hozzátette: a magyarok vasárnap "csattanós választ adhatnak Nils Muiznieks hazugságaira".

Szijjártó Péter a történtek miatt levélben fordult az ET főtitkárához. A levélben - amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium juttatott el az MTI-hez - emlékeztetett: az emberi jogokért felelős biztos élesen kritizálta Magyarország kormányát a migrációs politikában elfoglalt határozott álláspontja miatt. "Véleményünk jól ismert, és minden tekintetben visszautasítjuk a hasonló, alaptalan kritikákat" - fogalmazott.

A biztos egy olyan országot ítélt el, amely teljes mértékben és szigorúan tiszteletben tartja a menekültügyi és bevándorlási szabályokat. A kormány célja Magyarország határainak és az EU tagállamainak védelme a nemzetközi alapszabályok megtartása mellett, hogy elkerüljünk egy kontrollálhatatlan helyzetet - magyarázta.

A külügyminiszter kiemelte: különösen sajnálatos, hogy a biztos párhuzamot vont a jelenlegi migrációs hullám, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc menekültjei között. Az utóbbi esetben az emberek az erőszak elől menekültek, békésen várva a döntést sorsukról a környező országokban, azok jogrendjét teljes mértékben betartva - emlékeztetett.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: ez a vélemény biztosan csak az ET közösségének egyetlen szereplőjéé. A magyar kormány elkötelezett marad azon politika mellett, amely együttműködésen, párbeszéden alapul szakmai irányelvek mentén a kormányközi dialógus részeként - zárta sorait a tárcavezető.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Elemző a vámháborús fordulatról: Amerika nem akarja Kína ölébe lökni az Európai Uniót

Donald Trump a kivetett vámok átmeneti felfüggesztésével a deeszkaláció felé fordította a helyzetet, és az Európai Unió térfelére dobta a labdát – mondta az InfoRádióban Weinhardt Attila. A Portfolio energiapiaci elemzője hozzátette: az elmúlt napokban nagyon borús finanszírozási jeleket kezdtek mutatni a kötvénypiacok, de a szerdai fejlemények után jött a fellélegzés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.11. péntek, 18:00
Kürti Gábor
a Magyar Kerékpárosklub elnöke
Folyamatosan gyengül tovább a forint, hiába a vámháborús szünet

Folyamatosan gyengül tovább a forint, hiába a vámháborús szünet

Hatalmas forinterősödést váltott ki szerda este az, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a Kínán kívüli relációkra a nagyon komoly vámokat, de csütörtökön reggel újra esni kezdett a magyar fizetőeszköz, majd délelőtt 406 körül oldalazott, majd délután 407 fölé ment az árfolyam. A reggeli esésben szerepe lehet annak, hogy túlzott lehetett a tegnap esti erősödés, illetve annak is, hogy továbbra is megmaradtak a bizonytalanságok, hogy mi lesz 90 napon túl a vámokkal. A vártnál jobb amerikai munkaerőpiaci és inflációs adatok sem állították meg a dollár gyengülését. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×