eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Ellenzéki együttműködés – maguk a résztvevők sem hisznek benne?

Ellenzéki együttműködés – maguk a résztvevők sem hisznek benne?

A Demokratikus Koalíció elnöke szerint koordinált indulással legyőzhetők a kormánypártok, de utána káosz lenne a jelenlegi ellenzéki oldalon. Gyurcsány Ferenc úgy véli: az elhúzódó koalíciós tárgyalásoknak előrehozott választás lenne a vége.

Az elmúlt hónapokban lényegében a baloldali pártok, de leginkább az MSZP szorgalmazta a közös ellenzéki listát és egyéni képviselőjelölteket. Részben ennek kudarcába bukott bele a szocialisták korábbi miniszterelnök-jelöltje, Botka László.

A koordináció híve volt a Demokratikus Koalíció és az Együtt is.

Utóbbinak azonban még 50 jelöltet sem sikerült állítania, a DK pedig csak a Szolidaritás mozgalommal szövetkezett.

Az MSZP módosította korábbi álláspontját,

és a közvélemény-kutatók többsége által mérhetetlen támogatottságú Párbeszéddel állapodott meg, és egyik társelnökök, Karácsony Gergely lett a miniszterelnök-jelölt. A közös listájukon kapott helyett a Liberálisok néhány képviselője is. Ezután az MSZP és a DK felosztotta egymás közt a 106 egyéni választókerületet.

 

Az LMP lényegében az elmúlt 8 évben mindig az önállóságát hangoztatta,

a zöldpárt mégis tavaly a Gémesi György fémjelezte Új kezdettel vágott neki a felkészülésnek. Nem sokkal a hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választás előtt azonban arról döntöttek, hogy együttműködnének az MSZP–Párbeszéd-szövetséggel és a Jobbikkal. Az együttműködésről kongresszusi határozatban kell dönteni, a testület összehívásához 8 napra van szükség – jegyezte meg Hadházy Ákos, az LMP társelnöke. Az ellenzéki politikus újságírói kérdésre válaszolva hozzátette: egyelőre nem tervezik a kongresszus összehívását.

Szél Bernadett, az LMP másik társelnöke a Momentummal is összefogna.

A fiatal párt elnöke azóta már többször találkozott a zöldpárt miniszterelnök-jelöltjével. Fekete-Győr András az ATV Egyenes beszéd című műsorában szerdán azt mondta, hogy addig nincs is értelme visszalépésekről beszélni, amíg a Jobbik és a baloldali pártok nem állapodnak meg. A politikus szerint a kormányváltás a jobb- és a baloldal együttműködése nélkül nem lehetséges.

Karácsony Gergely az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje úgy fogalmazott: ha lesz olyan település, ahol a választók úgy látják, hogy a Fidesz–KDNP-t csak jobbról lehet leváltani, akkor nem fogják magukhoz terelgetni ezeket a szavazókat. „A Jobbikkal való nyílt, szervezett együttműködés nagyon megosztó lenne a mi táborunkon belül” – hangsúlyozta. A Jobbik is jelezte, hogy erre nem nyitott – tette hozzá.

Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje az InfoRádió Aréna című műsorában nem kívánta kommentálni Karácsony Gergely kijelentését, de azt megismételte: a szocialistákkal nem szövetkeznek.

„Az LMP és a Momentum, vagyis a 21. századi új pártok azok, amelyek irányába a Jobbik nyitott”

– emelte ki.

Voltak informális konzultációk a lehetséges együttműködésről az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció között – mondta nemrégiben Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. A volt kormányfő a minap a Civil Rádióban azt nyilatkozta, hogy az ellenzéki összefogás következtében a jelenlegi kormánypártok könnyen elveszíthetik a többségüket. Ugyanakkor szerinte utána sem nyugszik meg a közélet.

„Elhúzódó koalíciós tárgyalások, aminek a végén azt feltételezem, hogy új választás lesz”

– erre számít a pártelnök. A DK vezetője érdeminek tartja annak az esélyét is, hogy amennyiben a Fidesz-KDNP szerzi meg a legtöbb mandátumot, de nem kerül többségbe, akkor egy átmeneti parlamenti kormányzás jöhet. Ezt követően pedig szerinte egy új választásra már vert helyzetből menne neki a jelenlegi kormánypárt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×