eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Áthalad az Atlanti- és a Csendes-óceánt összekötő Panama-csatornán az amerikai haditengerészet Zumwalt rombolója 2023. augusztus 14-én. Az irányított rakétákkal felszerelt romboló fő feladata az amerikai haditengerészet flottájának légvédelmi támogatása. A 183 méter hosszú és 13600 tonna súlyú, futurisztikus külsejű USS Zumwalt az amerikai haditengerészet számára valaha épített legnagyobb romboló.
Nyitókép: MTI/EPA-EFE/Bienvenido Velasco

A Panama-csatorna különös amerikai vevője

Donald Trump nyomására a New York-i Wall Street egyik eszközkezelő cége vette meg a Panama-csatorna kikötőjét egy hongkongi vállalattól. Az ügy pikantériája, hogy a BlackRock eddig egyfajta feketelistán volt republikánus körökben.

Donald Trump amerikai elnök többször beszélt arról, hogy az Egyesült Államok „visszaszerzi” a Panama-csatornát, mert az – állítása szerint – az eredeti megállapodást sértve nem semleges nemzetközi víziút, hanem „Kína működteti”. Szerdán jött a hír, hogy a Wall Street egyik cége és a világ legnagyobb eszközkezelője, a BlackRock vezette konzorcium megveszi a csatorna két végén található kikötőket. Ahogy az AP hírügynökség megjegyezte:

ezzel gyakorlatilag amerikai ellenőrzés alá kerülnek.

Az AP arról is tudósított, hogy a BlackRock-vezetette csoport immár 43 kikötőt felügyel 23 országban. Leányvállalata, a Global Infrastructure Partners volt a Biden-kormányzat és a G7-k által a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezés versenytársaként, a fejlődő világban indított Globális Infrastruktúra és Befektetési Partnerség (PGII) egyik pillére.

Larry Fink BlackRock-főnök az egyik tavalyi G7-es csúcson is megjelent. Viszont cége eddig egyfajta feketelistán volt a Trumpot támogató MAGA-körökben. Egyes, republikánus vezetésű szövetségi államokban akár tiltották is, hogy kezelje a helyi költségvetési alapokat, a cég környezetvédelmi, társadalmi és vállalatvezetési befektetési politikái miatt – írta a Reuters.

A hírügynökség szerint a mostani, 22,8 milliárd dolláros ügylettel – amelyet a hongkongi székhelyű Hutchinsonnal kötött – visszaszerezheti jó hírét a republikánusoknál.

Tavaly még más volt a helyzet: Daniel Elliott, Indiana állam de facto pénzügyminisztere aktívan részt vett abban, hogy kizárják a céget egy egymilliárd dolláros kötvényportfólió kezeléséből a vállalat progresszívnek tartott etikus befektetési szabályzata miatt. Elliott most azt mondja: kész mérlegelni a BlackRock jogosultságát jövőbeli szerződésekre és szerinte más, republikánus államok pénzügyi vezetői is ezt mondják. Texas pénzügyeinek ellenőre, Glenn Hegar „az állam számára pozitív fejleménynek” nevezte a panamai ügyletet, mivel „Texas az ország vezető állama a nemzetközi kereskedelem szempontjából”.

A politikai súrlódások ellenére nehéz lenne ráhúzni a BlackRockra hogy valamiféle szociáldemokrata-liberális csoport lenne. Vagy ahogy Ted Cruz texasi republikánus szenátor, a kereskedelmi bizottság feje mondja, „nem kínai kommunista”. A klímaaktivisták számára például határozottan a rossz oldalon áll, mivel nem volt hajlandó kivonni a befektetéseket a fosszilis fűtőanyagokkal foglalkozó cégekből.

Viszont a republikánusokat felhergelve, tagja volt „nettó zéró” csoportoknak, még akkor is, ha elállt korábbi követelésétől, hogy az egyes vállalatok tegyék nyilvánossá szén-dioxid-emissziójukat. Amint Donald Trump megnyerte a tavalyi elnökválasztásokat, a BlackRock feladta „nettó zéró” tagságát és igazgatótanácsi diverzitáspolitikáját is.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×