Infostart.hu
eur:
356.63
usd:
314.71
bux:
139137.34
2026. június 24. szerda Iván
Robert Fico szlovák miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek Pozsonyban 2025. január 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlak

Kisebbségbe kerülhet a szlovák kormánykoalíció, az ellenzék szerint megbénulhat a törvényhozás

A szlovák kormánykoalíció két kisebbik pártjában kialakult belviszályok miatt jelenleg nincs meg a kormánytöbbség a szlovák parlamentben. A legnagyobb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia elnöke azt javasolta Robert Fico kormányfőnek, hogy állapodjanak meg az előre hozott választások kiírásáról.

Múlt péntek este országszerte több tízezren vonultak utcára Szlovákiában, hogy Robert Fico miniszterelnök és kormánya ellen tüntessenek. Csaknem harminc városban tartottak demonstrációkat. A felvonulók arra hívták fel a figyelmet, hogy Szlovákia az Európai Unióba és NATO-ba tartozik, az országot kormányzó politikusok pedig szerintük olyan kijelentéseket tettek a közelmúltban, amelyek megkérdőjelezik mindezt.

A tüntetések békésen, rendbontás nélkül zajlottak, noha Robert Fico miniszterelnök a múlt héten több fórumon is azt hangoztatta, az ellenzéki pártok vezetői külföldi csoportok támogatásával és együttműködésével puccsra készülnek, hogy átvegyék a hatalmat. Ez az állítás végül nem igazolódott be.

A szlovák kormányfőt azonban a demonstrálók egyre bővülő köre mellett a kormánykoalícióban kialakult belviszályok is egyre inkább aggaszthatják. Robert Fico múlt héten arra utasította a két koalíciós partnerét, hogy oldják meg a Hlas és a Szlovák Nemzeti Párt belső problémáit, és biztosítsák a kormány parlamenti többségét. Ezeket a belső ellentéteket viszont azóta sem sikerült rendezni. A kormánykoalíció jelenleg 72 képviselővel rendelkezik a parlamentben. A Smer, a Hlas és az SNS frakciójában ennyien ülnek.

Ez a létszám nem elég a parlamenti többséghez, csak eggyel több, mint ahány ellenzéki képviselő ül a törvényhozásban, de ahhoz sem elég, hogy a parlament feloszlassa magát és idő előtti választásokat írjanak ki.

Mindehhez kétharmados többségre lenne szükség, amit az ellenzék biztosíthatna.

Matús Sutaj Estok, a Hlas elnöke egy hétvégi politikai vitaműsorban azt mondta, hogy továbbra is urai a helyzetnek, és visszaállítják a koalíció stabilitását. A belügyminiszter szerint a szlovák földhivatalt és az egyik egészségügyi biztosítót a napokban ért kibertámadások, az iskolákat korábban ért bombafenyegetések, illetve a múlt pénteki tüntetések külföldről koordinált akciók, amelyekkel bizonyos csoportok megpróbálják aláásni Szlovákia stabilitását.

Az ellenzéki Progresszív Szlovákia elnöke viszont úgy látja, hogy hamarosan beköszönt a kisebbségi kormányzás ideje, ez pedig ahhoz vezet majd, hogy februárban nem tudják megnyitni a parlamenti ülésszakot, így nem tudnak döntést hozni az országot leginkább égető kérdésekben. Michal Simecka azt javasolta Robert Fico miniszterelnöknek, hogy állapodjanak meg az előre hozott választások kiírásáról.

(A nyitóképen: Robert Fico szlovák miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek Pozsonyban 2025. január 24-én.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×