Múlt péntek este országszerte több tízezren vonultak utcára Szlovákiában, hogy Robert Fico miniszterelnök és kormánya ellen tüntessenek. Csaknem harminc városban tartottak demonstrációkat. A felvonulók arra hívták fel a figyelmet, hogy Szlovákia az Európai Unióba és NATO-ba tartozik, az országot kormányzó politikusok pedig szerintük olyan kijelentéseket tettek a közelmúltban, amelyek megkérdőjelezik mindezt.
A tüntetések békésen, rendbontás nélkül zajlottak, noha Robert Fico miniszterelnök a múlt héten több fórumon is azt hangoztatta, az ellenzéki pártok vezetői külföldi csoportok támogatásával és együttműködésével puccsra készülnek, hogy átvegyék a hatalmat. Ez az állítás végül nem igazolódott be.
A szlovák kormányfőt azonban a demonstrálók egyre bővülő köre mellett a kormánykoalícióban kialakult belviszályok is egyre inkább aggaszthatják. Robert Fico múlt héten arra utasította a két koalíciós partnerét, hogy oldják meg a Hlas és a Szlovák Nemzeti Párt belső problémáit, és biztosítsák a kormány parlamenti többségét. Ezeket a belső ellentéteket viszont azóta sem sikerült rendezni. A kormánykoalíció jelenleg 72 képviselővel rendelkezik a parlamentben. A Smer, a Hlas és az SNS frakciójában ennyien ülnek.
Ez a létszám nem elég a parlamenti többséghez, csak eggyel több, mint ahány ellenzéki képviselő ül a törvényhozásban, de ahhoz sem elég, hogy a parlament feloszlassa magát és idő előtti választásokat írjanak ki.
Mindehhez kétharmados többségre lenne szükség, amit az ellenzék biztosíthatna.
Matús Sutaj Estok, a Hlas elnöke egy hétvégi politikai vitaműsorban azt mondta, hogy továbbra is urai a helyzetnek, és visszaállítják a koalíció stabilitását. A belügyminiszter szerint a szlovák földhivatalt és az egyik egészségügyi biztosítót a napokban ért kibertámadások, az iskolákat korábban ért bombafenyegetések, illetve a múlt pénteki tüntetések külföldről koordinált akciók, amelyekkel bizonyos csoportok megpróbálják aláásni Szlovákia stabilitását.
Az ellenzéki Progresszív Szlovákia elnöke viszont úgy látja, hogy hamarosan beköszönt a kisebbségi kormányzás ideje, ez pedig ahhoz vezet majd, hogy februárban nem tudják megnyitni a parlamenti ülésszakot, így nem tudnak döntést hozni az országot leginkább égető kérdésekben. Michal Simecka azt javasolta Robert Fico miniszterelnöknek, hogy állapodjanak meg az előre hozott választások kiírásáról.
(A nyitóképen: Robert Fico szlovák miniszterelnök és kormánya ellen tüntetnek Pozsonyban 2025. január 24-én.)