Infostart.hu
eur:
356.63
usd:
314.71
bux:
139137.34
2026. június 24. szerda Iván
BRATISLAVA, SLOVAKIA - JANUARY 21: Slovakian PM Robert Fico speaks to the media during the joint press conference with Hungarian PM Victor Orban in the Mirror Hall of the Slovak Governmental Office on January 21, 2025 in Bratislava, Slovakia. The leaders met to discuss the protection of the TurkStream pipeline, the last operational gas pipeline connecting Russia with the European Union. Last week, Moscow accused Ukraine of targeting infrastructure in Russia related to the pipeline, which runs under the Black Sea to Turkey, then through Bulgaria to Serbia, Hungary, Slovakia, and Austria. (Photo by Zuzana Gogova/Getty Images)
Nyitókép: Zuzana Gogova/Getty Images

Robert Fico szerint puccskísérletre készül a szlovák ellenzék

A szlovák kormányfő csütörtökön 9 órára összehívta Szlovákia Biztonsági Tanácsát, melyen egy, a szlovák titkosszolgálat által jegyzett jelentéssel foglalkoznak majd. A biztonsági tanács összehívására Peter Pellegrini államfő kérte fel a miniszterelnököt, aki szerdán arról tájékoztatott, hogy a Szlovák Információs Szolgálat „az ország destabilizálását célzó, tartós és szervezett befolyásolási műveletekről” szerzett információkat.

A szlovák ellenzéki pártok kedden a pozsonyi parlament rendkívüli ülésén megpróbálták leváltani Robert Fico miniszterelnököt és kormányát, ám a nap folyamán visszavonták a benyújtott bizalmatlansági indítványt, és végül a kormányváltásról szóló szavazás is elmaradt. Az ellenzéki pártok azért döntöttek így, mert a házelnök Robert Fico kérésére zárt ülést rendelt el. A kormányfő azt mondta, azért kell a nyilvánosság kizárásával folytatódnia az ülésnek, mert egy titkosszolgálati jelentést szeretne felolvasni a képviselőknek. Az ellenzék ezt kifogásolta, és bírálta a kormányfő eljárását. Michal Šimečka, az ellenéki Progresszív Szlovákia elnöke szerint a kormánykoalíció ahelyett, hogy nyilvánosan megvédte volna magát, a titkosszolgálat bevonásával elérte a zárt parlamenti ülés elrendelését. Megjegyezte, hogy ilyesmi még sosem történt Szlovákiában.

Robert Fico kormányfő ezzel szemben azt állítja, evidens, hogy az ellenzék nem akar tisztességes politikai versenybe bocsátkozni. A miniszterelnök Tibor Gašpar, a parlament alelnöke kíséretében jelentette be, hogy Szlovákiában bizonyos körök puccsot terveznek a kormány ellen. A szerdai sajtótájékoztatón azt mondta, hogy

az országban egy, az Egyesült Államok által finanszírozott szakértői csoport működik, amely korábban részt vett a grúziai eseményeken és az ukrajnai Majdan-tüntetéseken is.

Hozzátette, hogy ezt a csoportot szigorúan figyelik. Robert Fico ellenzéki mozgolódást lát az egész mögött, és kijelentette, a csoport terve szerint a békés tüntetések kormányzati épületek és az elnöki palota elfoglalásába torkollnának. „Jogállamban, normális demokráciában ilyenkor beavatkoznak a biztonsági erők, mivel ez törvénysértés, sőt bűncselekmény. Megjelennek a megfelelő alakulatok, és természetesen hozzálátnak a rendteremtéshez” – mondta Robert Fico, hozzátéve, ebben a pillanatban „a világ összes tévétársasága” már a rendőri beavatkozással lenne elfoglalva és ezt a képet sugározná. A szlovák miniszterelnök szerint a következő lépés tömegtüntetések megszervezése lenne, majd a hatalomátvétel. Hangsúlyozta, tiszteletben tartja a gyülekezési jogot, de a törvénysértéseket nem tűrheti az állam, ezért az eszkaláció megelőzésére óvintézkedéseket vezetnek be, például megfigyelés alá vonják a kormányzati épületeket.

Tibor Gašpar, a parlament alelnöke figyelmeztetett, hogy a Szlovák Információs Szolgálat jelentésében szereplő információk komolyak. „Az alkotmányos rendet fenyegető veszéllyel állunk szemben” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a jelentésben szereplő összes információt törvényes úton szerezték meg. Egyúttal felszólította azokat, akikhez az információt törvényesen eljuttatták, hogy vegyék komolyan őket.

Civil aktivisták péntekre nagygyűlést hirdettek Szlovákia Európa-párti irányvonalának megerősítésére, amely ellen szerintük a kormányfő kihívást intézett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

Apáti Ferenc: a zöldség és a gyümölcs már luxus a legtöbb embernek

A zöldség- és gyümölcsfogyasztásunk szinte stagnált, miközben az árak három-négyszeresükre emelkedtek az elmúlt 15 évben. A szélsőséges időjárás is egyre jobban sújtja az ágazatot. Az alma és a meggy a két legnagyobb termőterületű kultúránk, és ezekben rosszabb a helyzet, mint tavaly – mondta Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

Nyugat felől közelít a hőkupola, hétvégére hozza a 40 fokot

Az elkövetkező napokra minden hőtűrő-képességünket össze kell szednünk, mert csak július első napjaiban érkezhet az enyhülés.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes a hangulat szerda reggel a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×