eur:
411.1
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az orosz védelmi minisztérium 2024. április 4-én közreadott videofelvételéről készített képen ukrajnai bevetésre indul egy közepes hatótávolságú Szu-34-es vadászbombázó egy oroszországi támaszpontról.
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium

„Masszív nukleáris ellencsapást” gyakoroltak el az orosz erők – videó

Az orosz hadsereg „sikeresen elgyakorolt” egy tömeges nukleáris ellencsapást – közölte az orosz védelmi tárca. A gyakorlat során a földről, a levegőből és a tengerről lőttek ki rakétákat ama doktrína jegyében, hogy bármely támadásra „elsöprő” erővel kell válaszolni.

Egy végtelennek tűnő erdőből kilőtt rakétáról készül felvétel (lásd alább) volt hivatott alátámasztani, hogy Oroszországnak készen állnak az eszközei arra, hogy atomcsapást mérjen ellenségeire.

A védelmi minisztérium által bemutatott rakéta valójában egy 2007-ben titkosan kifejlesztett ballisztikus Jarsz volt, amely négy, különböző célpontokra lecsapó robbanófej hordozására képes. A tesztrakétát a távoli Kamcsatka-félszigeten található Pleszecki támaszpontról lőtték fel.

A minisztérium azt is közölte, hogy atommeghajtású tengeralattjárók ballisztikus rakétákat lőttek ki a Barents-tengerről és a Csendes-óceánról, továbbá Tu–95-ös stratégiai bombázók nagy hatótávolságú cirkálórakéták kilövését gyakorolták el.

Andrej Belouszov védelmi miniszter egy élő közvetítésben jelentette be Vlagyimir Putyin elnöknek, hogy a gyakorlat során Oroszország „stratégiai csapásmérő erői egy masszív nukleáris csapást szimulálnak, válaszul az ellenség nukleáris támadására”. A minisztérium később közölte, hogy a gyakorlat sikeres volt, az összes rakéta célba ért.

Vlagyimir Putyin, aki az ukrajnai háború idején már többször felhozta az atomfegyver bevetésének lehetőségét, nemrég fokozta a tétet:

Oroszország végső védelmi eszköze az, hogy „elsöprő” nukleáris csapással válaszol, ha megtámadják.

Szeptemberben Putyin az orosz katonai doktrína olyan módosítását javasolta, amely lehetővé tenné, hogy egy atomhatalom által támogatott harmadik ország masszív katonai támadását is nukleáris csapásként kezeljék, amire hasonló választ adnak.

A mostani gyakorlat – hivatalosan – kifejezetten egy atomtámadásra adott választ szimulált.

Atomfegyverzet szakértők szerint azonban a mostani orosz tesztet, amely 10 nappal követi az amerikai Globális Mennydörgés fedőnevű hasonló gyakorlatot, nem kell összekötni a napi politikai megnyilvánulásokkal.

Hans Kristensen, az Amerikai Tudományos Szövetség Nukleáris Információs Projektjének igazgatója szerint „fontos tudni, hogy az ilyen gyakorlatokat hosszú ideje tervezik és nem jelentenek közvetlen reakciót” az ellenfél gyakorlataira.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×