eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Romok között palesztinok egy izraeli légicsapás után a Gázai övezet déli részén fekvő al-Magazi menekülttáborban 2024. október 17-én. A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei 2023. október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajt végre a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Szaber

Elemzők: Benjamin Netanjahunak most lehetősége lenne a háború leállítására

A Hamász vezetőjének – immár megerősített – megölése után az izraeli kormánynak jó alkalma van lezárni a gázai háborút – vélik nemzetközi vezetők és kommentátorok. Joe Biden amerikai elnök máris tűzszünetet sürgetett. Úgy tűnik, azonban, Netanjahu nem hajlik a befejezésre.

Az amerikai elnök Joe Biden és lehetséges utóda, Kamala Harris alelnök is arra szólította fel Benjamin Netanjahu izraeli államfőt, hogy „lépjen tovább” és keresse a fegyvernyugvás lehetőségét. Mindere azt követően került sor, hogy izraeli katonák megölték Jahja Szinvárt, a Hamász vezetőjét.

Azután, hogy Izraelben megerősítették a terrorfőnök halálát, Biden gratuált Netanjahunak és azt mondta: Szinvárnak „sok vér – amerikai, izraeli és más – tapad a kezéhez”. Biden Európába érkezve arról beszélt „nagyobb reményeket táplál a tűzszünetet illetően” és hogy

a következő napokban Izraelbe küldi Antony Blinken külügyminisztert.

Tűzszünetet sürgetett a német kancellár, a francia elnök és a brit kormányfő is.

Több kommentátor is azt írta, hogy a zsidó állam számára ezt most olyan pillanat, mint amikor amerikai kommandósok likvidálták Oszama bin Ladent, a szeptember 11-i támadások kitervelőjét. Most itt a lehetőség Netanjahu számára, hogy kihasználja a lehetőséget és kihátráljon a háborúból, vélekedtek. Az általa megfogalmazott egyik cél a Hamász megsemmisítése volt – és Jahja Szinvár halálát így lehetne prezentálni a közvéleménynek. Különösen azért, mert az izraeli csapatok továbbra is összecsapásokat folytatnak Gázában és immár nem világos, hogy mi jelentené ott a győzelmet.

Netanjahu – aki eddig pengélen táncolt, de nagy politikai túlélő is – elemzők szerint alkut köthetne a Hamász megmaradt szervezetével az izraeli túszok elengedéséről. Ezzel pedig tovább növelhetné hazai támogatottságát.

Szinvár egyébként még a Hamász számára is szélsőséges volt: egyik harcosát kényszerítette, hogy élve temesse el a testvérét, mert árulással vádolták. A megölése így a szervezet előtt is utat nyit az egyezkedésre.

Az amerikaiak tehát növelni fogják a nyomást Netanjahura, hogy térjen vissza a tárgyalásokhoz. Ő azonban első megjegyezései egyikében azt mondta:

„kedveseim, a háború nem ért véget”,

és a harc folytatását ígérte. Azzal érvelt, hogy addig nem áll meg, amíg ki nem szabadítják az összes, Gázába hurcolt izraeli túszt – még akkor is, amikor az izraeliek egy jelentős része a Hamásszal kötött alkut akar azért, hogy elengedjék őket.

Netanjahu azonban be akar keményíteni: „nagy lehetőség áll előttünk, hogy megállítsuk a gonosz tengelyét és más jövőt építsünk” – utal az Iránnal, annak libanoni szövetségesével, a Hezbollahhal, a jemeni húszikkal valamint Teherán szíriai és iraki szövetségeseivel szembeni izraeli szembenállásra. Szinvár megölése után a Hamász közölte: „csak erősebbek leszünk”, a Hezbollah pedig azt, hogy fokozza támadásait.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×