Az amerikai elnök Joe Biden és lehetséges utóda, Kamala Harris alelnök is arra szólította fel Benjamin Netanjahu izraeli államfőt, hogy „lépjen tovább” és keresse a fegyvernyugvás lehetőségét. Mindere azt követően került sor, hogy izraeli katonák megölték Jahja Szinvárt, a Hamász vezetőjét.
Azután, hogy Izraelben megerősítették a terrorfőnök halálát, Biden gratuált Netanjahunak és azt mondta: Szinvárnak „sok vér – amerikai, izraeli és más – tapad a kezéhez”. Biden Európába érkezve arról beszélt „nagyobb reményeket táplál a tűzszünetet illetően” és hogy
a következő napokban Izraelbe küldi Antony Blinken külügyminisztert.
Tűzszünetet sürgetett a német kancellár, a francia elnök és a brit kormányfő is.
Több kommentátor is azt írta, hogy a zsidó állam számára ezt most olyan pillanat, mint amikor amerikai kommandósok likvidálták Oszama bin Ladent, a szeptember 11-i támadások kitervelőjét. Most itt a lehetőség Netanjahu számára, hogy kihasználja a lehetőséget és kihátráljon a háborúból, vélekedtek. Az általa megfogalmazott egyik cél a Hamász megsemmisítése volt – és Jahja Szinvár halálát így lehetne prezentálni a közvéleménynek. Különösen azért, mert az izraeli csapatok továbbra is összecsapásokat folytatnak Gázában és immár nem világos, hogy mi jelentené ott a győzelmet.
Netanjahu – aki eddig pengélen táncolt, de nagy politikai túlélő is – elemzők szerint alkut köthetne a Hamász megmaradt szervezetével az izraeli túszok elengedéséről. Ezzel pedig tovább növelhetné hazai támogatottságát.
Szinvár egyébként még a Hamász számára is szélsőséges volt: egyik harcosát kényszerítette, hogy élve temesse el a testvérét, mert árulással vádolták. A megölése így a szervezet előtt is utat nyit az egyezkedésre.
Az amerikaiak tehát növelni fogják a nyomást Netanjahura, hogy térjen vissza a tárgyalásokhoz. Ő azonban első megjegyezései egyikében azt mondta:
„kedveseim, a háború nem ért véget”,
és a harc folytatását ígérte. Azzal érvelt, hogy addig nem áll meg, amíg ki nem szabadítják az összes, Gázába hurcolt izraeli túszt – még akkor is, amikor az izraeliek egy jelentős része a Hamásszal kötött alkut akar azért, hogy elengedjék őket.
Netanjahu azonban be akar keményíteni: „nagy lehetőség áll előttünk, hogy megállítsuk a gonosz tengelyét és más jövőt építsünk” – utal az Iránnal, annak libanoni szövetségesével, a Hezbollahhal, a jemeni húszikkal valamint Teherán szíriai és iraki szövetségeseivel szembeni izraeli szembenállásra. Szinvár megölése után a Hamász közölte: „csak erősebbek leszünk”, a Hezbollah pedig azt, hogy fokozza támadásait.