eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök (j) Mohammad-Bager Galibafot, az iráni parlament elnökét (b) fogadja Bjerútban 2024. október 12-én.
Nyitókép: Nadzsib Mikáti libanoni miniszterelnök (j) Mohammad-Bager Galibafot, az iráni parlament elnökét (b) fogadja Bjerútban 2024. október 12-én. MTI/EPA/Vael Hamzeh

Libanon nem kér Irán gyámkodásából

Az országa belügyeibe való nyílt beavatkozással vádolta meg Iránt pénteken a libanoni miniszterelnök, majd bekérette Irán bejrúti ügyvivőjét a külügyminisztériumba.

Nadzsib Mikáti közleményében arra a csütörtök esti interjúra reagált, amelyben Mohammad Baker Kalibaf, az iráni parlament elnöke a Le Figaro francia napilapnak azt mondta: Teherán kész lenne tárgyalásokat folytatni Párizzsal egy libanoni tűzszünetről az ENSZ 1701-es határozatának mielőbbi alkalmazásáról. Ez a határozat zárta le 2006-ban az Irán támogatta Hezbollah síita milícia és Izrael közötti egyhónapos háborút, és előírta, hogy Dél-Libanonban a libanoni hadseregen kívül más katonai erő nem tartózkodhat.

A libanoni miniszterelnök meglepetésének adott hangot az iráni parlamenti elnök kijelentése kapcsán, amelyet arra irányuló kísérletnek nevezett, hogy Irán gyámságot gyakoroljon Libanon felett. Ezt ő visszautasította, és magyarázatot vár rá. Kiemelte továbbá, hogy "az ilyen tárgyalások kezdeményezése a libanoni állam feladata. Bejrút minden baráti országgal, köztük Franciaországgal is együttműködik, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre egy mielőbbi tűzszünet elérése érdekében".

Hozzátette, hogy "az iráni parlamenti elnökön kívül a külügyminisztert, Abbász Aragcsit is arra kérte, legyenek megértéssel a minden korábbinál súlyosabb izraeli agresszió alatt álló Libanon helyzetével kapcsolatban".

A koalíciós kormányának részét képező Hezbollahhal jó kapcsolatot fenntartó Mikáti első alkalommal illette éles kritikával Iránt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×