„Őszintén? Sajnálom, hogy támogattam” – ez volt a brit konzervatívok egyik vezéralakjának válasza arra, mit gondol Rishi Sunakról. A brit kormányfő volt belügyminisztere, a bevándorlás kérdésében keményvonalasként ismert Suella Braverman azután fogalmazott így, hogy a toryk csaknem ötszáz tanácsi helyet veszítettek a múlt heti önkormányzati választásokon.
Odalett a korábban konzervatív közép-nyugat angliai polgármesteri szék és Londont sem sikerült visszaszerezni a munkáspárti Sadiq Khantól a toryknak, annak ellenére, hogy kormányzása idején megnőtt a késeléses áldozatok száma.
A Rishi Sunakot rendre bíráló volt belügyminiszter, Suella Braverman szerint a kormányfő ígéretet tett neki az illegális migráció korlátozására, arra, hogy „tesz valamit” az Európai Emberi Jogi Konvencióval szemben – amely szerinte fékezi a szigort –, és hogy szembeszáll az iskolákban tapasztalható „transzgender ideológiával”, de a korábbi tárcavezető elmondása szerint nem történt előrelépés ezekben a kérdéseskben. Suella Braverman arról is beszélt, hogy „a toryknak szerencséjük lesz, ha akár egyetlen képviselőjük is bejut a parlamentbe az országos választásokon”.
Más konzervatívok kevésbé személyeskedő módon, de azt követelték Rishi Sunaktól, hogy találjon ki valamit, amivel „kihúzza a Konzervatív Pártot a gödörből”. A korábbi fenyegetőzés ellenére a kormányfőt immár nem akarják belülről megbuktatni,
de azt akarják, hogy kerülje el a súlyos parlamenti választási vereséget.
„Rishi Sunak biztonságban van. A legfőbb gond: nincs víziónk, hogy miért kéne a torykra szavazni” – mondta név nélkül egy vezető konzervatív politikus a Financial Timesnak. A kormányfői hivatal vasárnap neki is látott a válságmenedzselésnek. Egy elismert választási elemző analízisét lobogtatta, amely szerint az önkormányzati eredmények azt mutatják, hogy a Munkáspártnak mindössze hétszázalékos előnye van a konzervatívokkal szemben – azaz nem esélyes az elsöprő győzelemre, és a hátrány ledolgozható.
Ez ellentmond annak a YouGov-felmérésnek, amely szerint most a britek 44 százaléka szavazna a Munkáspártra, és csak 18 százalék a torykra.
Rishi Sunak taktikája – a konzervatív The Telegraph című napilap szerint – az, hogy mégsem a nyáron lesznek a parlamenti választások. Helyette a gazdaság helyzetének javításával és az illegális migránsokat Ruandába deportáló járatok fenntartásával akarja növelni a toryk esélyeit.
Emellett azzal ijesztgetheti a szavazókat, hogy a Munkáspárt csak nála radikálisabb kis pártokkal szövetkezve tudna hatalomra kerülni, és az országnak jobb a toryk által ígért stabilitás.
A nagy kérdés most az, hogy Rishi Sunak azokra hallgat-e, akik szerint még inkább jobbra kell eltolnia a pártot, vagy a mérsékelt konzervativizmus szószólóit követi.