Az április 9. és 16. között ezer ember bevonásával készült felmérést az AKO ügynökség készítette. Szlovákia összesen 15 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe, s az eredmény alapján ebből ötöt a legerősebb ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia adna. Michal Šimečka pártelnök a párt választási listájának bemutatásakor úgy fogalmazott, céljuk, hogy megmutassák, Szlovákia a Nyugathoz tartozik, és elérjék, hogy ne az unióellenes, oroszbarát erők nyerjenek. A Progresszív Szlovákia listavezetője a magyar Ódor Lajos, aki Robert Fico negyedik kormányának megalakulása előtt közel fél éven át volt Szlovákia szakértői kormányának miniszterelnöke. „Szlovákiának Európa-pártinak kell maradnia, ezért szeretnénk megnyerni ezt a választást” – jelentette ki Ódor Lajos.
Michal Šimečka pártelnök hozzátette, az EP-választás az utolsó lehetőség Robert Fico pártja, a Smer idei legyőzésére. Bírálta a miniszterelnököt és a kormányt, mert szerinte kifelé tolja az országot az Európai Unióból, és az uniós támogatások leállításának veszélyére, valamint az ország gazdasági helyzetére figyelmeztetett.
A Smer az AKO ügynökség felmérése szerint 15 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy a második helyet szerezné meg az induló 24 párt és egy koalíció közül. Ezzel az eredménnyel 3 képviselői mandátumot szerezne, akárcsak koalíciós partnere, a Hlas, amely a szavazatok 14 százalékát tudhatja jelenleg magáénak. A negyedik helyen végző Republika párt a felmérés szerint 7,5 százalékos eredményt érne el, majd a Kereszténydemokrata mozgalom következik 6,7 százalékkal, utánuk pedig a liberális Szabadság és Szolidaritás 6,5 százalékkal. Ők egy-egy mandátumot szereznének a 720 fős brüsszeli testületben, akárcsak a Magyar Szövetség, amely a szlovákiai pártok közül szintén átlépné a küszöböt jelentő 5 százalékot.
A közvéleménykutató-ügynökségek a Magyar Szövetségnek a tavaly szeptember végi országos parlamenti választás óta emelkedő tendenciát mérnek. A Magyar Szövetség egyedüli magyar pártként maradt versenyben. Öt éve néhány száz szavazó hiányzott a mandátumszerzéshez, ezért most is minden szavazatra szüksége lesz a sikerhez. Ha a párt ismét elbukik, tovább erősödhetnek az önálló etnikai érdekképviselet értelmetlenségét sugalló hangok.
Szlovákia az előző EP-választásokon rendre a legrosszabbul teljesítő országok közé tartozott, tíz éve mindössze a lakosság 13 százaléka ment el választani. Az Eurobarometer szerint idén azonban nem lesz sereghajtó a választási részvétel terén. Szlovákiában június 8-án lesz az európai parlamenti választás, melynek lebonyolítása a belügyminisztérium adatai szerint csaknem 14 millió euróba kerül.