eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
napelem
Nyitókép: Pixabay

Bajban az európai napelemgyártók, van, amelyik már Amerikába települ át

Az európai uniós országok több támogatást adnak majd napelemgyártóiknak, de nem lépnek fel keményebben az olcsóbb kínai importtal szemben – ez derült ki egy hétfői döntésből. Egyes gyártóknak a segítség túl későn jön, ők már Amerikába települnek.

Néhány hete az Európai Unió vizsgálatot indított a kínai napelemgyártók, illetve azok állami támogatásainak ügyében. Az EU 23 tagállamának energiaügyi minisztere hétfőn aláírta az új önkéntes Napenergia Chartát, melynek korábban publikussá vált tervezete szerint sok ország uniós és nemzeti alapokból dotálná a hazai gyártókat.

A kontinensen rohamtempóban szerelik be a napelemeket, de ezek többségét Kínában gyártották. Az európai gyártók csak nehezen tudnak versenyezni a kormányaik által támogatott távol-keletiekkel és amerikaiakkal, ami miatt egyesek visszafogták a termelést vagy azt tervezik, hogy az Egyesült Államokba települnek át.

„Sürgős fellépés kell az európai gyártók válságának orvoslására” – írta a Reuters a Charta tartalmával kapcsolatban.

A kormányok különböző törvényi követelményekkel előnybe hoznák az európaiakat a domináns kínai gyártókkal szemben:

például megkövetelik majd a megújuló energia-aukciókhoz a kiberbiztonsági és fenntarthatósági lépéseket. Az Európai Bizottság pedig az Európai Befektetési Bankkal együttműködve támogatná a telepítéseket és esetleg egy nemzeti határokon átnyúló, európai gyártási projekt beindítását.

Viszont nem szerepel a dokumentumban ígéret arról, hogy védővámokkal vagy korlátozásokkal fékeznék a napelemimportot.

Az európai gyártók korábban erre kérték az uniót, de Brüsszel és a nemzeti kormányok – köztük is a német – arra figyelmeztettek, hogy a korlátozások megakasztanák a zöld energia gyors térnyerését Európában. Az EU és az országok ugyanis nettó zéró kibocsájtási határidőket szabtak meg, amelyek eléréséhez napelemekre is szükség van.

Ezért van az, hogy

az eddig Kelet-Németországban üzemelő Meyer Burger napelemgyár "összecsomagolja" és az Egyesült Államokba költözteti Freibergi gyárát.

Az üzem március közepén állította le tevékenységét és elbocsájtott 500 dolgozót. Ez csak egy példa, de az európai megújulóenergia-szektorban egymást érik a hírek a bezáró és elvándorló vállalatokról. Csak tavaly az iparág 10 cége állt le, pénzügyi nehézségek miatt – írta egy másik, helyszíni tudósításában a Reuters.

A Meyer Burger telephelyén most mozdulatlanul lógnak a hatalmas, fehér robotgépek karjai az üres raklapok felett. Előzőleg, március végén sikertelenül zárultak a német szövetségi kormánnyal folytatott tárgyalások a cég jövőjének biztosításáról.

A német kormány (egy olyan országé, amely kivezette az atomenergiát) jelezte: „nagyon súlyosnak” tartja a német megújulóenergia-cégek helyzetét és „pénzügyi támogatási lehetőségeket mérlegelt” az utóbbi egy évben. A Meyer Burgernek is megítéltek pénzt, és bár az egy másik gyárat megmentett, a freibergit már nem tudta.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×