Az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékek tavalyi felrobbantásáról szinte semmi konkrét bizonyíték nincs, de annál több az utalgatás. Nem tudott a dolog mélyére ásni a legendás amerikai oknyomozó újságíró, Seymour Hersh sem, aki ellenfelei szerint amúgy is csak a régi dicsőségéből él és szintén csak utalgat.
Miközben zajlik az ukrajnai háború, a Németországba irányuló orosz gázexport lehetőségét aláásó robbantásról szóló frissebb hírek Oroszországra próbálták terelni a gyanút.
A nyugati médiában nagy nyilvánosságot kapott négy, skandináv közmédium podcastja, amely szerint orosz hadihajókat láttak a robbantások időszakában az incidensek térségében. Ezek az utalgatások szinte tükrözik Hersh és az orosz médiumok utalgatásait a detonációk előtti, térségbeli NATO-hadgyakorlatra és amerikai elit tengeri búvárokra, akik – eme olvasat szerint – elhelyezték a tölteteket.
Most, a Süddeutche Zeitung nevű tekintélyes német napilap fizetős, és így a kíváncsi, alkalmi látogatóktól elrejtett cikke, illetve a Frontstory nevű lengyel nyelvű portál utal a felmerült ukrán szálra.
A nagy, angol nyelvű globális médiumok közben hétfőn még ignorálták a történetet, míg az oroszok természetesen említik.
De mi is derül ki a hétvégi írásokból? A német nyomozók és a lengyel újságírók a Feeria Lwowa, azaz Lviv Ünnepe nevű, varsói bejegyzésű utazási céget említik, amelynek nincs honlapja, telefonszáma vagy marketing osztálya. Két íróasztal, három számítógép és pár papír – ennyit találtak egy olyan irodaházban, ahol 128 – a Baltikumtól a Kaukázuson át Kazahsztánig – a volt Szovjetunió számos országából származó, úgynevezett „postafiók céget” regisztráltak.
A Frontstory – néhány német és skandináv médium mellett – megemlíti, hogy német szövetségi nyomozók hónapokkal ezelőtt fedezték fel a céget, amelyről kiderült, hogy rendezte a számlát a németországi Rostockban tavaly szeptemberben kibérelt Androméda jacht után.
A lengyel kocsival érkező, de lengyelül nem beszélő hajóbérlők némelyikének hamis bolgár és román útlevele volt – írja a cikk és hozzáteszi: az Androméda pontos útvonala ismeretlen, mert nincs nyomkövetője, de kikötött a német Rügen és a dán Christianso szigeten, az Északi Áramlat vezeték közelében.
A német nyomozók – akik a Washington Post szerint egy „nagyon konkrét tippet kaptak egy baráti, nyugati titkosszolgálattól” – később „víz alatt bevethető” robbanószer nyomait találták a jacht asztalán.
Közben a két ukrán állampolgár által alapított Feeria Lwowának – annak ellenére, hogy a pandémiában „az utazási cégek hullottak, mint a legyek” – 2020-ban hirtelen 13-szorosára, egymilliárd forint körüli összegre ugrott a bevétele. A cég elnöke 2021-től egy kijevi illetőségű bizonyos Natalia A.
A cég csak lassan válaszolt emailben, de nem tetszett neki, hogy újságírók keresték, és
tagadta a kapcsolatot Natalia A-val és az Androméda jachttal.
Német médiumok szerint a nyugati bizonsági szolgálatok mérlegelik, hogy egy „ukrán kommandó” állhat-e a vezetékrobbantás mögött, de ez „politikai feszültséget válthat ki Berlin és Kijev között”.
A Frontstory továbbá említ egy 26 éves – az Ukrán Fegyveres Erők állomány-nyilvántartásában szereplő – ukrán férfit, aki a német nyomozók célkeresztjébe került és akinek „ismerjük a nevét, de biztonsági okokból nem adjuk ki”. A szembetűnően tetovált és ukrán egyenruhában pózoló férfiről képek vannak a közösségi médiában. A lengyel újságírók felhívták egy családtagját, aki megerősítette, hogy katonaként szolgál, de azt mondják: 2022 őszén nem hagyta el a hazáját.
Mint a médium megemlíti: ez a német nyomozás legkényesebb szála, mert „az ukrán biztonsági apparátushoz vezet”. A németek egy másik, „a balti tengeri műveletben támogató szerepet játszó ukránt” is azonosítanak – teszi hozzá a lengyel cikk.
Az újságírók ezek után megjegyzik, hogy sem a lengyel, sem a dán hivatalos szervek nem akarnak válaszolni a kérdéseikre, és hogy Svédország – nemzetbiztonsági indoklással – megakadályozta, hogy nemzetközi nyomozócsapat álljon fel az ügyben, amit pedig a dánok kezdeményeztek.
A Frontstory tényszerűen felteszi a kérdést: lehetséges-e, hogy olyan orosz műveletről volt szó, amely az ukránokra akarta terelni a gyanút. Erre egyelőre nincs bizonyíték, ahogy arra sem, hogy az Androméda jachtnak köze volt-e a vezetékrobbantáshoz, miközben az érintett országok tagadják, hogy ők állnának az incidens mögött.
(A nyitókép illusztráció.)