eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Cseh rendőrök járőröznek a szlovák határon fekvő Stary Hrozenkov környékén 2022. szeptember 29-én. Csehország a mai naptól ideiglenesen a Szlovákiával közös határon 17 közúti, hét vasúti, valamint három folyami átkelőn újította fel az ellenőrzéseket azzal a céllal, hogy korlátozza az illegális bevándorlást.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Minden második cseh veszélyként tekint a bevándorlókra

Csehországban a lakosság 50 százaléka veszélyként tekint a bevándorlókra. Mindez egy közvélemény-kutatás eredményéből derült ki. A felmérés szerint a válaszadók 35 százaléka gondolja úgy, hogy a bevándorlók nem okoznak problémát az ország számára.

A CVVM akadémiai közvélemény-kutató intézet húsz éve készít rendszeres felmérést a migrációról, és az elmúlt két évtizedben begyűjtött adatok alapján megállapította, hogy most a legalacsonyabb azok aránya, akik negatívan vélekednek az országba érkező bevándorlókról.

2003-ban még a válaszadók háromnegyede mondta azt, hogy a bevándorlók problémát jelentenek Csehország számára. Ez az arány 2019-re lecsökkent 69 százalékra, mára pedig 50 százalékra, ami azt jelenti, hogy

minden második cseh tekint veszélyként a bevándorlókra.

A felmérésben részt vevők mintegy 60 százaléka mondta azt, hogy a saját lakhelyükön nem tapasztalnak súrlódásokat a Csehországba érkezett külföldiek és helybeliek között. 24 százalék viszont úgy érzi, hogy a bevándorlók jelenléte nehézségeket okoz a közvetlen lakhelyén.

Az elmúlt években egyre kevesebb olyan település volt az országban, amelyet nem érintett még a migráció. Négy éve, 2019-ben még a megkérdezettek 19 százaléka tudta úgy, hogy lakóhelyén nem élnek bevándorlók, a mostani felmérésben már csak 9 százalék.

A CVVM kutatóintézet szerint a bevándorlási helyzet alakulását befolyásolta, hogy az Ukrajna ellen indított orosz háború tavaly februári kezdete óta olyan nagy számban érkeztek Csehországba ukrán menekültek, hogy szinte minden településre jutott belőlük.

A cseh belügyminisztérium hivatalos kimutatása szerint április elején több mint 325 ezer ukrán menekült tartózkodott Csehországban. Ők a rendkívüli tartózkodási engedélyüknek köszönhetően jogosultak az egészségügyi, a szociális és az oktatásügyi rendszer igénybevételére, valamint munkavállalásra. A felnőtt ukrán menekültek mintegy kétharmadát nők, míg a menekültek 30 százalékát gyermekek teszik ki.

A legtöbb ukrán menekült a fővárosban, Prágában és Közép-Csehországban él. A legkevesebben, alig tízezren, a közép-morvaországi zlíni régióban telepedtek le. Az Ukrajnából érkezett menekültek közül mintegy 150 ezren már dolgoznak, többnyire alacsony szakképzettséget igénylő munkahelyeken. A magasabb szakképzettséget megkövetelő munkahelyek betöltését általában a nyelvtudás hiánya akadályozza.

A szociológusok rámutattak, hogy a bevándorlást a baloldali pártok választói jóval nagyobb mértékben utasítják el, mint a jobboldaliak. Mindazonáltal

a csehek többsége úgy véli, hogy az országban letelepedő bevándorlók nagymértékben hozzájárulnak a különféle betegségek terjesztéséhez vagy a bűnözés növekedéséhez.

2019-ben ezek az arányok is valamivel magasabbak voltak. A mostani felmérés szerint a megkérdezettek 27 százaléka látja úgy, hogy a bevándorlók gazdagítják a cseh kultúrát, illetve pozitívan befolyásolják a társadalom elöregedése okozta helyzetet. Korábban ez az arány 20 százalék körül mozgott.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×