eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Etikai kérdést, kockázati dilemmát vet fel a több petesejtből létrehozott gyermek születése

Nagy-Britanniában megszületett az első csecsemő, aki nagyon leegyszerűsítve három szülő DNS-ét "tartalmazza". A briteknél 2015 óta legális technika akár azt is lehetővé tehetné, hogy homoszexuális a párok mindkét tagjának DNS-ét hordozza a gyermek.

Mint korábban az Infostarton írtuk, az Egyesült Királyságban megszületett egy kisbaba egy olyan technika segítségével, melyben egészséges női donorok petesejtjeiből származó szöveteket használtak fel létrehozására.

A mitokondriális transzfer nevű eljárás azonban nem valamiféle frankensteini technológia kifejlesztése, ami közelebb visz minket a Szép új világ disztópiájához – amelyben szerkesztett emberi lények töltenek be előre meghatározott szerepeket a társadalomban.

Az technológia abból indul ki, hogy a mitokondriumok "a sejtek erőművei", és csak az anya adja át azokat a gyermeknek. Ha tehát DNS-ükben olyan mutációk jelentkeznek, amelyek az energiaháztartás meghibásodását okozhatják, akkor azt a gyerek is megörökölheti és napokon belül meghalhat. Egyes családok már több csecsemőt vesztettek így el – jegyzi meg a BBC.

A tudósok azt akarták elérni, hogy a hibás mitokondriumokkal rendelkező nők ne örökítsék át betegségüket,

ami gyógyíthatatlan betegségek kialakulásához – például vaksághoz, szívelégtelenséghez, agykárosodáshoz vagy izomsorvadáshoz – vezethet a gyerekben.

Az eljárás eredményeként a petesejtben az anya genomja és a donor, jól működő mitokondriális DNS-e kombinálódik. Az a megállapítás tehát, hogy az embrió három ember DNS-ét tartalmazza, leegyszerűsítve igaz, de a "segítő" nőtől származó rész valójában a DNS egytized százaléka. Azaz, a gyermeknek megmarad a genetikai kapcsolata a anyával.

Kockázat és etikai dilemma

A mitokondriális transzfer kapcsán kutatók megemlítik, hogy bizonyos kockázatok és etikai kérdések felmerülnek. Például:

  • a sejtmag DNS-ének manipulálása kárt okozhat a kromoszómákban, ami betegséghez vezethet.

kis mennyiségben a beteg mitokondriális DNS a "hibrid petesejtben" maradhat

  • és: esetleg inkompatibilis lehet a donor mitokondriális és az anya sejtmag DNS-e, ami betegséghez vezethet.

Annak ellenére, hogy a brit jog az apát és mitokonriális DNS donorját (azaz az "eredeti" anyát) ismeri el szülőnek, a technológiát etikai okokból bírálták. Bioetikusok felvetették, hogy a módszer igazolható, ha a mitokondriális betegség öröklését akarják megakadályozni. Viszont, a kockázatok nem igazoltak, ha csupán az a cél, hogy ha a szülő biztosítani akarja genetikai kapcsolatát a gyermekkel.

Egyesek például felvetették, hogy

a technikával homoszexuális párok tudnának olyan gyermek szüleivé válni, úgy hogy mindkettőjüknek legyen "genetikai kötődése” az utódhoz.

Ezért a szakértők felhívták a kormányokat, hogy törvényileg szabályozzák, milyen megfontolásból engedélyezhető a mitokondriális transzfer. Az első, ilyen technika nyomán született baba egyébként 2016-ban jött világra az Egyesült Államokban. A születések pontos száma nem ismert, de azt megerősítették, hogy több ilyen csecsemő is született már az Egyesült Királyságban: számuk öt alatt van.

A mitokondriális transzfer lényege, hogy egy egészséges női donortól származó petesejtbe ültetik át az anya petesejtjei sejtmag-DNS-ét. A „cél” petesejtből előtte eltávolítják az ilyen DNS-t. Mindez azt jelenti, hogy a petesejtben az anya genomja és a donor, jól működő mitokondriális DNS-e kombinálódik.

A mitokondriális transzfer működése. (Forrás: Yamada, Sato, Ooka et al, 2020.).
A mitokondriális transzfer lényege, hogy egy egészséges női donortól származó petesejtbe ültetik át az anya petesejtjei sejtmag-DNS-ét. A "cél" petesejtből előtte eltávolítják az ilyen DNS-t. A petesejtben így az anya genómja és a donor, jól működő mitokondriális DNS-e kombinálódik. (Forrás: Yamada, Sato, Ooka et al, 2020.)
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×