eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
SAN FRANCISCO, CA - MARCH 16: First Republic Bank headquarters is seen on March 16, 2023 in San Francisco, California, United States. Eleven banks poured $30 billion in deposits to save First RepublicBank, according to a joint statement by US agencies on Thursday. (Photo by Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: ayfun Coskun/Anadolu Agency/Getty Images

Még le sem csengett a két nagy bankpánik, itt az újabb baj

A nemzetközi pénzvilágot megrázó bankrohamok sorában a figyelem most ismét az Egyesült Államokra irányul, ahol az exkluzív ügyfelekkel rendelkező First Republic Bankot próbálják a víz felett tartani, miközben részvényei már csak a korábbi felét érik.

Hiába pumpáltak az amerikai nagybankok a múlt héten 30 milliárd dollárt a középkategóriásnak számító First Republic Bankba, az ügyfelek folyamatosan veszik ki belőle a pénzt. Ez a kaliforniai pénzintézet arról ismert, hogy olyan ügyfelei vannak, mint a Facebook főnöke, Mark Zuckerberg, a Lincoln Center vagy a San Franciscó-i Balett.

A pénzintézet az átlagban közel 3,5 millió dolláros vagyonnal rendelkező VIP-ügyfeleket elegáns koktélpartikkal és kedvezményes jelzáloghitelekkel csábította… eddig. Zuckerberg csaknem 6 millió dolláros kölcsönére 1,05 százalék volt a kamat.

A startupokat finanszírozó Silicon Valley Bank összeomlása óta azonban már 67 százalékot estek a papírjai – csak hétfőn 47 százalékot –, miután a pánikba esett ügyfelek megrohamozták, és elkezdték kilapátolni belőle a vagyonokat. Mindez annak ellenére történt, hogy az amerikai bankszektor óriásai 30 milliárd dolláros életmentő csomagot állítottak össze a pénzintézet számára.

A First Republic részvényei ezt először azzal hálálták meg, hogy 20 százalékot visszanyertek, de aztán ismét zuhanásba kezdtek, amikor a Standard&Poor egy hét alatt másodszorra minősítette le és immár a „szemét” kategóriába sorolta. A hitelminősítő szerint a tizenegy nagybank mentőcsomagja nem biztos, hogy megoldja a pénzintézet likviditási gondjait. Addigra

az ügyfelek már 70 milliárdot vettek ki, több mint kétszeresét a 30 milliárdos mentőcsomagnak.

A Wall Street Journal szerint a JP Morgan Chase Bank vezetése azzal akarja megmenteni a bankot, hogy vagy eladják, vagy tőkebefektetéssé konvertálják a nagybankok által nyújtott, 30 milliárdos betéteket.

Közben összeomlott egy másik amerikai pénzintézet, a Signature Bank is, míg Svájcban a kormány keménykezűsége leállította a Credit Suisse összeomlását – igaz, csak annak kikényszerítésével, hogy az ország legnagyobb bankja, a UBS jóval áron alul felvásárolja.

Akik nagyot bukhatnak a First Republic Bank eladásával, azok a részvényesek; ahogy ez történt a Credit Suisse legrizikósabb papírjait tartó befektetőkkel is, akiknek a részvényei teljességgel értéktelenné váltak.

Közben amerikai kormányilletékesek úgy értékelték, hogy lassult a betétek kivonásának üteme az amerikai regionális bankokból – ennek nyomán emelkedéssel zárták a kereskedési napot a tőzsdén az amerikai bankok papírjai és hasonló történt Európában is. A helyzetet azonban befolyásolhatja a Fed keddi és szerdai kamatlábdöntése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×