Szexista, rasszista, homofób – már csak a klímaváltozásban játszott pusztító szerep vádja hiányzik ahhoz, hogy a Scotland Yardra az ország egyik legbűnösebb intézményeként tekintsen a brit közvélemény.
A kemény megállapítások Louise Casey bárónő, a Lordok Házának tagja, a jelenlegi brit áldozat- és tanúügyi biztos most közzétett jelentéséből származnak.
Casey egy éven tartó vizsgálata szerint a Met néven is emlegetett londoni rendőri erő, egy „boys club” – azaz férfiak által dominált szervezet. Mindez annak ellenére, hogy 2017–2022 között egy nő, Cressida Dick főkapitány vezette, aki szerinte a felügyeleti joggal bíró Sadiq Khan londoni főpolgármester nyomására, a rendőrség körüli vádak nyomán mondott le.
Casey szerint,
ha a Scotland Yard nem változik, akkor fel lehet oszlatni.
Londonban a turistákkal fotózkodó, mosolygós rendőrök mellett lehet goromba, az ember fejét leüvöltő tisztekkel is találkozni – a mostani vádak azonban ennél jóval keményebbek.
Részben azokra a botrányokra épülnek, amelyek az elmúlt pár évben pattantak ki:
- egy szolgálaton kívüli rendőr megerőszakolt és megölt egy utcáról elrabolt nőt;
- egy, a diplomáciai testületnél is szolgált fegyveres rendőr sorozatos zaklatásokat és többrendbeli nemi erőszakot követett el;
- rendőrök zárt WhatsApp-csetben halott áldozatok fotóin nevetgéltek, vagy akár az, hogy
- azért ejtettek egy nemi erőszak nyomozást, mert leolvadt a bizonyítékot tároló hűtő.
Kisebbségekből kikerült tisztek közben rasszista viccekre és megjegyzésekre panaszkodtak, és volt, akit még ezek után is előléptettek.
A jelenlegi statisztika szerint
a londoni nők több mint fele nem hiszi azt, hogy a rendőrök garantálni tudják a nők és lányok biztonságát.
Egy rendőr szerint olyan kevés nemi erőszakot regisztrálnak, hogy már azt lehet mondani, hogy a bűncselekmény legális Londonban.
Sir Mark Rowley, a Scotland Yard mostani – fehér férfi – főnöke „megrázónak és szívszorítónak” nevezte az anyagot, amely „haragot és szégyent váltott ki”. Ő azonban nem volt hajlandó a „intézményesen” szót odabiggyeszteni a rasszista, szexista és nőgyűlölő szavak elé. Helyette „problémás egyénekről” és „rohadt almákról” beszélt.
A konzervatív kormányok általában empatikusabbak a rendőrséggel szemben, de Suella Braverman belügyminiszter azt mondta: a Metnél „komoly kulturális és vezetésbeli kudarcok” történtek. Rishi Sunak miniszterelnök pedig arról beszélt: „azt akarom, hogy a lányaim bízhassanak a rendőrségben”.
A téma megosztja a brit közvéleményt: egyes kommentelők szerint a rendőrségnek a bűnfelderítési statisztikán és nem a polkorrekt imázsán kéne dolgoznia. Egy nő viszont megjegyezte: a lánya délután tett bejelentést molesztálás miatt, a rendőrök pedig éjfélkor jelentek meg, hogy meghallgassák.
A brit belpolitika további aktuális kérdéseiről itt hallgathat meg további részleteket: