eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Forró Krisztián, a felvidéki magyar párt, a Szövetség elnöke beszédet mond az I. Felvidéki Gazdasági Fórum megnyitóján Révkomáromban 2022. szeptember 22-én. A fórumot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága, a Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége és a Baross Gábor Alapítvány szervezte.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Kibékíthetetlennek tűnik az ellentét a szlovákiai magyar pártban

Szombaton rendezték meg a Szövetség országos tanácsának ülését a szlovákiai magyar párt pozsonyi székházában. A megyei és önkormányzati választások értékelése és a januárban esedékes országos kongresszus előkészítése volt a téma, az egyeztetés legfontosabb pontja viszont a Szövetség platformjainak létjogosultsága volt, s ebben a kérdésben nagy a véleménykülönbség párton belül. Az MKP platform tagjai kivonultak az ülésről, Forró Krisztián pártelnök pedig felvetette lemondását.

A Szövetség párt 2021. október 2-án alakult meg. Az egyesült magyar párt létrejöttével hivatalosan megszűntek az elődpártok – vagyis az MKP, a Híd és az Összefogás –, a párt működését tekintve viszont a platformokban való politizálás útját választották, ami már a kezdet kezdetén számos kérdést felvetett a hosszútávú működést illetően. Forró Krisztián pártelnök a tavalyi alakuló kongresszuson arról beszélt, hogy egységes politikai üzenettel kívánják megszólítani a választókat.

Ez az egység viszont igencsak törékenynek bizonyul a párton belül. Szombaton ugyanis összeült a Szövetség országos tanácsa, amelyen mindenekelőtt akörül zajlott a vita, hogy maradjanak-e a párt platformjai, vagy ezek nélkül folytassák a közös munkát.

  • A Szövetségen belüli MKP-platform a platformrendszer felszámolását indítványozta,
  • a Híd és az Összefogás platform viszont ellenezte.

A platformrendszer eltörlése mellett érvelők azt mondják, az egységes Szövetség sokkal gyorsabban, hatékonyabban és rugalmasabban működhetne. Az ellenzők viszont ragaszkodnak a platformok által biztosított integritáshoz, a konszenzusos döntéshozatalhoz, és ahhoz, hogy az egyes kérdésekben eltérő véleményüket az így beállított rendszerben ne tudják lesöpörni az asztalról.

Az ellentétek akkor csúcsosodtak ki, amikor az MKP-platform képviselői szombaton kivonultak a Szövetség országos tanácsának üléséről,

miután a testület véleményt akart formálni abban a kérdésben, hogy eltörölhetik-e a párton belül működő platformrendszert, vagy sem. A tanácsülést követő sajtótájékoztatón csak a Híd- és az Összefogás-platform képviselői jelentek meg a kamerák előtt. Sólymos László, a Híd-platform elnöke elmondta, hogy egy nappal korábban, Forró Krisztián pártelnök az országos tanács minden tagjának elküldte a platformok eltörlésére vonatkozó alapszabálymódosítás tervezetét. Sólymos László azt szerette volna, ha az országos tanács véleményezi a javaslatot, míg az MKP-platform azt javasolta, ne kerüljön sor a szavazásra. Erről terjesztették be azt az ügyrendi javaslatot, amelyet Sólymos végül nem engedett az országos tanács elé, néhányak szerint a párt belső szabályzatával ellentétesen.

Az MKP-platform tagjai ezután vonultak ki az ülésteremből, a tanácskozás pedig félbeszakadt, az előkészített határozatokról sem szavaztak a küldöttek. Az ülés határozatképtelenné vált, mert a 70 tagú testület felét, 35 embert az MKP-platform delegálja. A Híd- és az Összefogás-platformok adják a testület másik 35 tagját. A sajtónak nyilatkozó tanácstagok közül többen megerősítették, hogy Forró Krisztián pártelnök záróbeszédében kijelentette: lemond a Szövetség pártelnöki posztjáról, ha a január 28-ra összehívott közgyűlés nem szünteti meg a platformokat.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×