Gyorsított eljárással akarnak új pártfőnököt, egyben miniszterelnököt választani a brit konzervatívok. Liz Truss kormányfő drámai lemondása után egy hetük van az utód kiválasztására – miközben a dühös ellenzék azonnali, előrehozott választásokat követel.
Szerdán még ezt mondta: „Harcos vagyok, nem adom fel!”
Majd csütörtökön már ezt: „Lemondok a Konzervatív Párt vezetői posztjáról.”
Liz Truss brit miniszterelnök távozásának híre bejárta a világot.
Az eső áztatta Londonból érkező drámai bejelentés kínos a kormányzó konzervatívoknak és kínos a stabilitására eddig büszke Nagy-Britanniának: egy év leforgása alatt immár a harmadik miniszterelnök jön. A toryk, akik a nyáron kényszerítették lemondásra Truss elődjét, Boris Johnsont, majd heteken át tartó folyamatban választották meg utódjának Trusst, most gyorsított üzemmódban találnak új vezetőt.
Erre egy hetük áll rendelkezésre – mondta Sir Graham Brady, a konzervatívok pártvezéri ügyeivel foglalkozó parlamenti frakciócsoport, a befolyásos 1922-es Bizottság elnöke.
- A jelölteknek 100 tory képviselő támogatását kell megszerezni a több mint 360-ból az induláshoz (a szám a nyáron még csak 20 volt). A jelölés hétfőn zárul le.
- Ha több jelölt lesz, aki elérte a 100 támogatót, akkor jövő péntekig online szavaztatják meg a párttagságot.
A győztes így még azelőtt elfoglalhatja hivatalát, hogy a pénzügyminiszter Mindenszentek napján ismerteti az új költségvetést – ez azért lényeges, mert a mindössze 44 napig kormányzó Truss hatalmas pénzpiaci vihart kavaró gazdasági programja miatt bukott meg.
Várakozások szerint a posztért ringbe száll a Truss által legyőzött Rishi Sunak volt pénzügyminiszter és Penny Mordaunt parlamenti frakcióelnök. Jelenleg Sunakot tartják a fő esélyesnek, de az igazi szenzáció a botrányai miatt nyáron lemondásra kényszerített Boris Johnson, exminiszterelnök indulása lenne. Úgy tűnik, a Karib-tengeren nyaraló volt kormányfő indulni is akar – legalábbis ezt állítja a konzervatív Telegraph című lap, amely szerint
Boris Johnson már elkezdte a kulisszák mögött győzködni a tagságot, hogy őt támogassák.
Még azt is bedobta, hogy békejobbot kínált a lemondásával őt hátba döfő volt pénzügyminiszterének, Rishi Sunaknak – azaz valószínűleg visszavenné a kormányba, ha őt szavaznák meg ismét miniszterelnöknek.
Johnson kétségtelen előnye a többi potenciális jelölttel szemben: ő azt mondhatja, neki van meg a demokratikus legitimációja: ő nyert nagy többséggel a 2019-es választásokon – utódját, Trusst már nem a nép választotta és egyedül ő az, aki meg tudná nyerni a toryk számára a következő választásokat is.
Az 52 százalékos tetszési indexszel rendelkező ellenzéki Munkáspárt szerint viszont egyetlen torynak sincs legitimációja. Ezt mondta Sir Keir Starmer, a párt vezetője. A konzervatívok hatalmas kárt okoztak az árak és a lakáshitelek megdrágításával.
„Ez nem egy szappanopera. Elég volt a forgóajtóból, a tory vezetői kísérletekből,
az embereknek joga van választani eme totális káosz és a kormányzásra kész Munkáspárt között”
– mondta, amikor azonnali, előrehozott választásokat követelt.
Kérdés, hogy a konzervatívok beadják-e a derekukat, mert nem kötelező nekik. Amíg megvan a parlamenti többségük, addig – az íratlan alkotmány szerint – kormányozhatnak. Ez még további két évig is eltarthat, bár most nehéz elképzelni, hogy a csúnyán megtépázott tekintélyű párt tényleg ki tudná-e tölteni a teljes parlamenti ciklust – hacsak nem egy messianisztikus szuperhős támasztja fel a támogatásukat.