eur:
406.6
usd:
383.85
bux:
0
2024. november 19. kedd Erzsébet
A Sajó folyó elszíneződött vize az egykori vasércbánya közelében a felvidéki Szalóc (Slavec) közelében 2022. március 14-én. Az eddigi mérések nem igazolták, hogy a Sajó vize szennyezett lenne Magyarországon, de a vizsgálatok továbbra is tartanak - közölte ezen a napon az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) annak kapcsán, hogy sajtóhírek szerint valamilyen szennyezőanyag került a vízbe a folyó szlovákiai szakaszán. A Miskolcnál és Sajópüspökinél végzett mérések nem igazoltak szennyeződést a vízben; a folyó vizének Ph- és oldott oxigén vizsgálata szerint mindkét mérés eredménye határértéken belül van. A vizet fémekre is vizsgálják, ezek eredményére még várnak. A Miskolci Vízügyi Igazgatóság szakemberei a Sajó szlovákiai szakaszán is dolgoznak, és a folyón felfelé haladva is méréseket végeznek.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Véget ért a Sajó szennyezését megállító munkálatok első fázisa

Az alsósajói bányában befejezték a felszíni vizek elterelésének munkálatait. Ennek következtében a Sajóba kerülő szennyeződés mértékét mintegy 80 százalékkal sikerült csökkenteni – jelentette a Szlovák Állami Vasércbánya Társaság igazgatója.

A Sajót szennyező alsósajói bányában a szlovák központi bányamentő-állomás csak négy hónappal a káros anyagok folyóba ömlésének kezdete után, május végén kezdte meg a vízelterelő munkálatokat, amelyek befejeztével a problémát okozó vizet acélcsövek segítségével sikerült a felszínre vezetni. A munkálatokat végző bányamentő-állomás igazgatója szerint ez a műszaki megoldás mintegy 15-20 évig tarthat ki.

Az Állami Vasércbánya Társaság igazgatója, Peter Žitňan úgy tájékoztatott, hogy jelentősen ugyan, de

mégsem sikerült teljes mértékben megszüntetni a szennyezést.

Közölte, hogy a szennyezés megállítására irányuló munkálatoknak köszönhetően 80 százalékkal esett vissza a vöröses színűvé vált folyóba kerülő szennyezőanyagok koncentrációja, de tovább dolgoznak a helyzet rendezésén. „Tisztában vagyunk vele, hogy a probléma a Sajón nem tűnt el, és hogy a fennmaradó 20 százaléknyi oldott anyag továbbra is környezetvédelmi problémát jelent” – fogalmazott az igazgató. Hozzátette, hogy a munkálatok következő fázisának projektjét már előkészítették, ebben a szakaszban a fennmaradó szennyező anyagokat is szeretnék eltávolítani a folyóból. A probléma elhárításán a Szlovák Tudományos Akadémia Geotechnikai Intézetével közösen dolgoznak a szakemberek.

A Sajó szlovákiai szakaszán először február közepén észlelték a folyó vizének vöröses elszíneződését, amelyet, mint kiderült, az alsósajói vasércbányából kifolyó víz okozott, s a 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről került a folyóba. Az eddigi vizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb a határértéknél, továbbá emelkedett mangán-, szulfát- és arzéntartalmat is kimutattak.

A folyó élővilága szinte teljesen elpusztult, a folyami rákok kihaltak, és halakat sem találni már a vörös színű folyóvízben.

A Siderit bányaüzem 1975 és 2008 között működött, ezután csődbe került. Az Állami Vasércbánya Társaság szerint a csődbe jutott társaság a kitermelés leállítását követően nem tett eleget a bánya likvidálására vonatkozó kötelezettségeinek, így az elengedhetetlenül szükséges intézkedéseket maga az Állami Vasércbánya Társaság hajtotta végre, még 2012-ben.

A folyót ért ökológiai katasztrófára a Szövetség politikusai már hónapokkal korábban figyelmeztettek, az illetékesek viszont sokáig azt sem tudták eldönteni, hogy kinek a hatáskörébe tartozik a Sajó ügye. Orosz Örs, a párt elnökségi tagja volt az első, aki már március legelején felhívta a problémára a figyelmet. A politikus szerda esti Facebook-bejegyzésében arról adott hírt, hogy két aktivistával együtt beidézte őt a rendőrség. Az aktivisták május 28-án, figyelemfelhívó jelleggel néhány órára eltorlaszolták az alsósajói bánya kifolyóját. Az ügyben közhasznú bányamű megrongálásának gyanújával eljárás indult, melyben tanúként hallgatták ki őket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×