eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Container cargo ship carrying container for business freight import and export, Aerial view container ship arriving in commercial port.
Nyitókép: AvigatorPhotographer/Getty Images

Veszélyes rakománycunami indul Sanghajból Európa felé

Újranyit a világ vezető kikötője a kínai nagyvárosban, és ez tovább gerjesztheti az inflációt a nyugati országokban.

Néhány hét, és újra beindulhat a világ legnagyobb kikötője, Sanghaj, de az örömbe aggodalom vegyül. Elemzők szerint az onnan az európai és amerikai kikötőkbe érkező hirtelen hajóáradat bénító inflációs hullámot okozhat a világgazdaságban.

"Fennáll a veszélye annak, hogy Sanghajból egy olyan rakománycunami érkezik, amely tovább ronthatja a rossz helyzetet" – mondja Simon Heaney, a Drewry tengerészeti tanácsadó cég ellátásilánc-kutatója a Telegraph című brit lapnak.

Sanghaj kikötője a lockdown alatt nyitva maradt, de a város lezárása nyomán jelentősen lassult a rakodás. A város megnyitásával párhuzamosan a kínai gyárak igyekeznek újraindítani működésüket, és megkezdeni a nem teljesített rendelések kielégítését.

Riasztóan közel van a csúcsszezon, amikor a hajózási forgalom erőteljesen felpörög a nyári szabadságolások előtt. A harmadik negyedév tömeges megrendelései azzal fenyegetnek, hogy fokozzák a nyomást Kínára, miközben az a korábbi rendeléseket próbálja teljesíteni.

"Lesz egy csomó rendelés, amit el kell szállítani. Képesnek kell lenniük arra, hogy kezeljék ezt" – mondja Josh Brazil, a Project44 logisztikai platform képviselője.

A helyzet további inflációs veszélyt jelent a Nyugat számára. Az új Covid-lezárások épp akkor jöttek, amikor biztató jelek mutatkoztak a még válságban lévő globális árufuvarozási piacokon.

A Freightos logisztikai platform szerint egy sztenderd méretű, úgynevezett „40 lábas konténer” Kínából Európába történő szállításának átlagos spot tarifái január végén 15 ezer dollár körül tetőztek, és azóta kicsit estek. A több mint 10 ezer dolláros ár azonban még mindig ötször magasabb, mint a pandémia előtt.

"Ha ez az effektus beindul, és hirtelen megugrik a kereslet, akkor a fuvarozási díjak ismét emelkedni fognak" – mondja Simon Heaney. A szállítóágazat új hajók és konténerek gyártásával próbál válaszolni, de ezek két év múlva állhatnak üzembe.

Az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán a cégek gyorsan leállították ugyan oroszországi műveleteik egy részét, és ez némi kapacitást felszabadított, de a szankciók miatt az árukat érkezéskor több ellenőrzésnek vetik alá. Ez különösen Rotterdamban, Európa legnagyobb kikötőjében okoz fennakadásokat. A pandémia utáni először felpörgő forgalom hatalmas nyomás alá helyezte a kikötőket, amelyek egy ideig nem tudták fogadni a sok árut. A nyomás azóta csökkent, és ha Sanghaj nyitásakor kevesebb lesz a felgyülemlett kereslet, mint korábban, akkor a világgazdaság ezt kevesebb fájdalommal tudja megúszni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×