A Joe Biden elnök által bejelentett új szankciók első számú célpontja Oroszország legnagyobb bankja, a Sberbank, (avagy oroszul Takarékbank), amelynek 18 más országban is vannak fiókjai, köztük Ukrajnában, Kazahsztánban, Magyarországon, a volt Jugoszlávia országaiban, Kínában és Indiában. Biden azt mondta, hogy a Sberbankot másokkal együtt kizárják a nemzetközi pénzügyi rendszerből és a szankciók korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi gazdasághoz.
Joe Biden magyar idő szerint hajnali beszédében úgy fogalmazott, hogy Putyin orosz elnök „a háborút választotta” és hogy „kendőzetlen agressziójára” válaszolva további amerikai katonákat küld Németországba. Világossá tette, hogy
Washington katonailag nem fog összecsapni az ukrajnai harcmezőn az oroszokkal.
„Az amerikai erők azért mennek Európába, hogy megvédjék NATO-és keleti szövetségeseinket” – fogalmazott. Később kiderült, hogy egy 7000 fős páncélos dandárról van szó.
Totális szankciókkal sújtanak további négy orosz bankot, befagyasztva összes amerikai eszközállományukat, köztük az Oroszországban második VTB-t, aminek 250 milliárd dolláros az amerikai eszközállománya. A Fehér Ház érvelése szerint így
„nem tudják finanszírozni az orosz hadsereg fejlesztését és nem tudnak versenyképesek lenni a 21. századi csúcstechnológiai iparban”.
Biden ugyanakkor nem lépte meg azt, amit hónapok óta emlegettek, mint a Putyin-kormány elleni lehetséges ellenlépést, azaz nem sürgette Oroszország kizárását a SWIFT nemzetközi fizetés-visszaigazolási rendszerből. A szankciók részeként „keményen korlátozzák, mit lehet Amerikából Oroszországba exportálni”: így tilalom alá esnek majd elektronikai cikkek, számítógépek, félvezetők és repülőgép-alkatrészek. „Ezzel súlyos árat fizet az orosz gazdaság, már most is és hosszú távon is” – mondta Biden.
Vlagyimir Putyin orosz elnök is egyelőre megúszta a személyes amerikai szankciókat. (Miért? Akármennyire elítélhető módon lép fel egy államfő, a külvilág általában vonakodik utazási tilalom alá vonni, hogy fennmaradjon a lehetőség a tárgyalásokra). Biden indoklása az volt, hogy egyes európai országok nem akarják a SWIFT tilalmat, Putyint pedig még meg lehet büntetni.
Riporterek megkérdezték, miért nem szigorúbbak a szankciók, amire az elnök azt mondta, hogy „beszéljünk róla egy hónap múlva, hogy lássuk, hatnak-e a mostaniak”. Érvelése szerint a cél „maximalizálni a szankciók hosszú távú hatásait Oroszországra nézve és minimalizálni azok hatásait a szövetségesekre.”
Közben Boris Johnson brit kormányfő a szavai szerint „az Oroszország elleni eddigi legnagyobb szankciókat” jelentett be, amelyekkel
„fokozatosan kiszorítják Oroszországot a világgazdaságból”.
A lépésekkel kizárják a legnagyobb orosz bankokat a brit pénzügyi rendszerből, és kitiltják az Aeroflot orosz légitársaságot, a Manchester United premierligás futballklub egyik fő szponzorát. A csapat az Ukrajna elleni támadás miatt már másik légi céggel repült eheti spanyolországi Bajnokok Ligája meccsére, miközben az orosz kapcsolat miatt eddig 10 százalékkal esett a részvényárfolyama.