Infostart.hu
eur:
355.1
usd:
313
bux:
139540.08
2026. június 25. csütörtök Vilmos
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor magyar (j) és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a visegrádi csoport (V4) miniszterelnökeinek csúcsértekezletén tartott sajtótájékoztatón Katowicében 2021. június 30-án. A találkozón Magyarország átveszi a V4 soros elnökségét.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A lengyel miniszterelnök felhívta Orbán Viktort: Magyarország blokkolni fogja az orosz SWIFT-részvételt

Ezzel Mateusz Morawiecki igazolta, amit Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Eduard Heger szlovák kormányfő a témában korábban mondott.

Twitter-üzenetet osztott meg Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, amelyben azt írja, szombaton telefonon beszélt Orbán Viktor magyar miniszterelönnek, aki biztosította arról, hogy Magyarország támogatja az Oroszország elleni messzemenő szankciókat, "beleértve Oroszország a SWIFT-rendszerről történő lekapcsolását is".

A SWIFT-rendszer lényege, hogy a benne részt vevő országok kereskedelmének elszámolását szabályozza, amely ország tehát kiesik belőle, gyakorlatilag megbénul a kereskedelme más országokkal az elszámolás ellehetetlenülése miatt.

Korábban olyan hírek láttak napvilágot, melyek szerint Magyarország akadályozta Oroszország szankcionálásának ezt a részét, ám Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter már cáfolta ezt, vele egyetértve pedig Eduard Heger szlovák miniszterelnök is azt mondta, Magyarország egyetért az uniós törekvéssel az ukrajnai háború kérdésében, minden téren.

A helyzet különlegessége, hogy az Amerikai Egyesült Államok viszont nem helyesli, hogy kizárják a rendszerből Oroszországot, mindössze azt tartja kívánatosnak, hogy jól határolják körül azt a kört, amivel Oroszország nem kereskedhet a világgal. Washington még azt is képviseli, hogy Oroszországot "más módszerekkel is" ki lehet zárni a világgazdaságból.

A SWIFT-rendszerből való kizárást Európában Németország és más tagállamok is ellenezték.

Magáról a rendszerről, és arról, hogy például a gázszállítási szerződést vagy a Paks 2 beruházást miképp érintené ez a szankció, korábban ITT írtunk.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Hiába a komoly fejlődés, valósággal falja az energiát a magyar gazdaság

Az energiatermelés, -elosztás és -felhasználás hatékonyságának növelése az egyik legjobb utat jelenti az általános energia- és klímapolitikai célok eléréséhez, hiszen a legkevésbé szennyező és kockázatos, ráadásul a legolcsóbb energia a meg nem termelt és el nem fogyasztott energia. A várható ellátásbiztonsági, megfizethetőségi és környezeti fenntarthatósági előnyökre tekintettel az energiahatékonyság erősítését Kapitány István, az új kormány gazdasági és energetikai minisztere is prioritásként jelölte meg, új, célzott energiahatékonysági programok indítását helyezve kilátásba. E téren a magyar gazdaság jelentős potenciállal bír, mert bár az ország energiahatékonysága nagyot javult az elmúlt években, továbbra is elmarad az európai uniós átlagtól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×