eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Peter Sabaka szlovák orvos (j) és Vladimir Lengvarsky szlovák egészségügyi miniszter (k) sajtótájékoztatót tart Pozsonyban 2021. november 8-án. Szlovákiában a koronavírussal fertőzöttek számának jelentős növekedése miatt az ország több részén is a szigorú korlátozásokat vezettek be.
Nyitókép: MTI/AP/TASR/Pavel Neubauer

Megugrott az oltási kedv a pénzjutalom hatására Szlovákiában

Miután a szlovák kormány tagjai bejelentették, hogy pénzjutalommal szándékoznak motiválni a 60 évnél idősebbeket a koronavírus elleni oltásra, jelentősen megnőtt az első dózissal való átoltottság aránya ebben a korcsoportban. Az egészségügyi miniszter a szerdai kormányülés előtt arról tájékoztatott, hogy már a Szlovákiában élő lakosok fele megkapta legalább az első adag vakcinát. Egy frissen ismertetett felmérés eredménye pedig rámutat, hogy a védőoltás kötelezővé tételét támogatók száma enyhén emelkedik.

Igor Matovič szlovák pénzügyminiszter szerint az év 50. hetében a 60 évnél idősebbek, valamint az 50-59 évesek első dózissal való átoltottsága közötti különbség 395 százalékos volt. Az előbbi korcsoportban az oltási hajlandóság nagymértékben növekedett, miután számukra a kabinet 300 eurós pénzjutalmat fizet az oltás felvételéért. A pénzügyminiszter ezért az anyagi motivációt sikerként könyveli el, legyen szó akár az első, akár a harmadik dózisról.

Matovič az aktuális adatokat a Focus ügynökség októberi felmérésének eredményeivel vetette össze. A közvélemény-kutatás akkor azt mutatta, hogy a harmadik dózist legfeljebb 426 ezer hatvan évnél idősebb személy fogja felvenni. December 19-ig a harmadik dózissal beoltott idős személyek száma

90 ezerrel haladta meg a becsült értéket.

Hasonlóképpen alakult a helyzet az első dózis iránti kereslettel is. A felmérés eredményéhez képest 42 ezerrel több személy oltatta be magát az első adaggal.

A pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy ehhez hasonló célokra a lehető legtöbbet szeretné költeni. Úgy véli, jó befektetésről van szó, mert minél több kockázatos csoporthoz tartozó személy oltatja be magát, annál valószínűbb, hogy az ország a jövőben elkerülheti a korlátozásokat, ami jó hatással lesz az államháztartásra.

A szlovákiai lakosság több mint 50 százaléka egyébként már van beoltva legalább az első vakcinával – erről az egészségügyi miniszter tájékoztatott a szerdai kormányülés előtt. Vladimír Lengvarský úgy fogalmazott, „ha alaposan megnézzük az oltásról szóló számokat a 18 év feletti korcsoportnál, megállapítható, hogy tíz polgárból több mint hat be van oltva.”

A koronavírus elleni védőoltás kötelezővé tételét támogatók száma enyhén emelkedik. Jelenleg nagyjából ugyanannyian vélik úgy, hogy bizonyos csoportok esetében kötelezővé kellene tenni az oltást, mint ahányan ellenzik – derül ki az Ako sa máte Slovensko? – magyarul: Hogy vagy Szlovákia? – nevű friss felmérésből. A megkérdezettek többsége egyetért a jelenleg érvényben lévő lezárással. Az iskolák országos lezárását a felmérésben résztvevők csupán valamivel több mint egyharmada támogatta. Az oktatási minisztérium a karácsonyi szünet után tájékoztat a gyerekek visszatéréséről az iskolába. Az általános iskolák felső tagozatosai és a középiskolás diákok december 13-án tértek át a távoktatásra.

Arról, hogy a téli szünet január 7-ig tart-e minden iskolásnak, még nem született döntés.

A kötelező oltás bevezetését maga a szlovák miniszterelnök, Eduard Heger is támogatja. A kormányfő bízik abban, hogy tisztességes vitával sikerül meggyőznie a koalíciós partnereit a kötelező oltás bevezetéséről.

„Az Európai Unió irányvonala is a kötelező oltás mentén halad. Mindenki tudja, hogy oltás nélkül nem tudjuk magunk mögött hagyni a pandémiát. Ha ezt nem tesszük meg, folyamatosan lockdownok bevezetésére leszünk ítélve“ – mutatott rá a szlovák miniszterelnök.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×