eur:
411.21
usd:
392.76
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Ezt kéne most lenyelni a brit éttermekben

“Borzalmas” áremelkedésre számítanak, a járvány által generált munkaerőhiány miatti béremelések és az energiadrágulás az árban végzi.

A brit pubok és éttermek közönségének valószínűleg a torkán akadt a Sheperd’s Pie és a főtt zöldség, amikor kedden azzal a hírrel szembesült, hogy a mindenféle ellátási gondok mellé kiadós kis áremelkedésre számíthat.

A Covid-19 okozta munkaerő-elvándorlás miatt akkora hiány alakult ki éttermi dolgozókból, hogy a tulajdonosok csak brutálisan megemelt fizetésekkel tudják az ágazatba csábítani a dolgozókat.

Hogy mekkorával? Ian Wright, a brit Étel és Ital Szövetség főnöke parlamenti képviselők előtt elmondta: akár 18 százalékkal is magasabbak immár a bérek, „ami borzalmas”. A vállalkozások számára további fejfájást okoz a megugrott energiaszámla és az élelmiszerdrágulás is.

Az, hogy hol indult az ördögi kör, már nehéz megmondani, de

az áremelkedésekben vezető szerepet játszó sofőrhiány „nem lett látványosan enyhébb és akár egy évig is eltarthat,

mire javul a helyzet” – mondták el a brit fuvarozói ágazat képviselői.

Wright a brit parlament Üzleti, Energia és Iparstratégiai Bizottsága előtt felidézte az 1977-es évet, amikor 27 százalékos volt az infláció.

„Emlékszem, az egyik alkalmazott egy óra alatt kétszer is új árcimkéket ragasztott ki. Ehhez nem térhetünk vissza” – szögezte le.

A szakember szerint az áremelkedéseket szinte bizonyosan áthárítják majd a fogyasztókra.

Az utóbbi évtizedek éves brit inflációja rendre alacsony volt, de az elmúlt 12 hónapban már elérte a 3,2 százalékot, az év végére pedig már 4 százalék lehet.

A brit Közúti Fuvarozók Szövetsége (RHA) szerint a drámai és azóta csitult benzinválságra adott kormányzati válaszok eddig nem enyhítették a kamionoshiányt. A benzin és dízel viszont már drágább, mint néhány hete volt.

A hiány késedelmes szállításokhoz és feszültségekhez vezet – mondta a képviselőknek a szervezet egyik igazgatója. A Brit Statisztikai Hivatal (ONS) szerint

az elmúlt négy évben 53 ezerrel esett vissza a brit kamionsofőrök létszáma

– mivel a nyugdíjba vonulókat nem váltották fel fiatalabbak. Tetézte a helyzetet hogy a brexit és a pandémia nyomán tömegesen fordítottak hátat a szigetországnak az európai kamionsofőrök. A járvány miatt ráadásul elakadt az új sofőrök vizsgáztatása. A júniusban lezárult egyéves időszakban a szokásos átlag 41 ezer helyett 16 ezren kaptak csak nyerges vontatóra érvényes jogosítványt.

Az ONS közvéleménykutatása szerint – részben a teherautó-vezetők hiánya miatt – az elmúlt hónapban a brit lakosok 29 százalékának okozott gondot az élelmiszer és gyógyszer beszerzése, ez duplája az augusztusi adatnak.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×