eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) nevű jobboldali ellenzéki párt elnöke egy televíziós interjú előtt Pozsonyban 2020. március 1-jén, a szlovák parlamenti választások másnapján. A párt a leadott szavazatok csaknem 25 százalékával végzett az első helyen.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Recseg-ropog a szlovák kormánykoalíció

Miután hétfőn a négypárti kormánykoalícióból két párt is távozásra szólította fel Igor Matovič miniszterelnököt, a harmadik bejelentette, hogy a koalíciós válság mielőbbi megoldásának érdekében lemond az általa jelölt munkaügyi miniszter.

Több a kérdés mint a válasz – egyelőre így jellemezhető a Szlovákiában múlt héten kirobbant kormányválság, amely hétfőn magasabb sebességbe kapcsolt. Az OĽaNO, a Sme rodina, az SaS és a Za ľudí alkotta négyes koalíció közül az utóbbi kettőnek már elfogadhatatlan Igor Matovič kormányfő személye, a második pedig a békítő szerepét magára vállalva hétfőn bejelentette, hogy a párt által jelölt munkaügyi miniszter, Milan Krajniak lemond.

„A lemondásomra olyan lépésként tekintek, amely hozzásegíthet a koalíciós válság mielőbbi lezárásához” – jelentette ki a távozó miniszter, aki parlamenti képviselőként folytatja. A köztársasági elnöktől azt kérte, hogy a lehető legrövidebb időn belül mentse fel őt hivatalából. Krajniak azt mondta, azért mond le, hogy a Sme rodina megmutassa, nem szab személyi feltételeket, és hajlandó feladni valamit a koalíciós válság lezárása érdekében.

Boris Kollár házelnök és a Sme rodina elnöke szerint

a „cirkusz folytatódik”, és így nem lehet működni.

Nem gondolja, hogy a kormányon belül bármi megváltozna, ha akár Igor Matovič kormányfő, akár Richard Sulík gazdasági miniszter távozna a hivatalából. Kollár szerint a konfliktus tovább folytatódna a parlamentben és a koalíciós tanács ülésein. A parlament elnöke elismételte, hogy a mozgalom nem támasztott semmilyen személyi követelést a partnereivel szemben, csupán öt szociális intézkedés jóváhagyását kérte.

A politológus szerint, ha a kormány úgy akar kilábalni a válságból, hogy közben megóvja a koalíciót, akkor személycserékre van szükség. Aneta Világi szerint a lehetséges forgatókönyvek egyike, hogy Igor Matovič nem hagyja magát koalíciós partnerei által sarokba szorítani, de a kormányzati egység érdekében le is mondhat a miniszterelnök. „Az OĽaNO párt elnökeként a frakcióban folytathatná a kormányra bízva a döntéshozatalt, ám nem zárható ki, hogy ismét valamiféle innovatív megoldással rukkol elő” – fogalmazott a politológus.

A Matovič-kormányban a válságot a Szputnyik V vakcina megvásárlása robbantotta ki. A koalíción belül már régóta fokozódott a feszültség, főleg Igor Matovič kormányfő és Richard Sulík miniszterelnök-helyettes és SaS-elnök vitái miatt. Abban mindegyik párt egyetértett, hogy nem akarnak előrehozott választásokat. Zuzana Čaputová államfő közben találkozóra hívta Igor Matovič miniszterelnököt. Az elnöki iroda jelezte, informális munkaértekezletről van szó, a média részvétele nélkül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×