eur:
411.71
usd:
395.25
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök online sajtótájékoztatót tart a londoni kormányfői rezidencián 2021. január 26-án. Ezen a napon a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma meghaladta a százezret Nagy-Britanniában.
Nyitókép: MTI/AP/AFP pool/Justin Tallis

A briteknél 90 százalékkal esett vissza a koronavírusos kórházi esetek száma

Várhatóan 4 hónapon át tart majd, amíg Angliában – Nagy-Britannia legnépesebb országrészében – feloldják a karantént. Boris Johnson miniszterelnök arra készült, hogy hétfőn délután először a parlament, majd este a közvélemény előtt is bemutassa tervét, amivel a szigetország lakossága lassan visszatérhet a normális élethez.

A beszédek részleteit titokban tartották, de amit előre közöltek, az az, hogy az angliai iskolák március 8-án egyszerre nyithatnak ki. Fokozatosan engedélyezik – először a szabad ég alatt – a más háztartásban élőkkel való találkozókat.

Ahogy Nadhim Zahawi, a védőoltás-programért felelős miniszter fogalmazott: először egyetlen másik – nem saját háztartásban élő – személlyel engedik majd meg a szabadtéri találkozást „a magány és a mentális egészség” kezelésére.

A Telegraph című lap szerint március 29-én törlik el azt a felszólítást, hogy az embereknek lehetőség szerint otthon kell maradniuk.

Az angliai pubok, éttermek és sportesemények látogatása csak a korlátozó intézkedések feloldásának legvégén lesz lehetséges.

Az angliai karanténból kivezető útiterv a gazdasági és társadalmi szükségletek és a járvány alakulását leíró adatok figyelembe vételével készült. A lépcsőzetes nyitás során végig ezeket tartják majd szem előtt.

Jonhsonra az utóbbi időben saját kormányzó konzervatív pártja képviselői részéről nehezedett nagy nyomás azért, hogy a mostani legyen az utolsó karantén és hogy adjon garanciát arra: nyárig feloldják a korlátozásokat.

Ezért az utóbbi napokban a kormányfő úgy fogalmazott, hogy

fokozatos, de nem visszafordítható lépésekkel oldják fel a lezárást.

Johnson azért tud rugalmasabb lenni, mert az utóbbi hetekben jelentősen visszaestek a fertőzések és csökkent a kórházakra nehezedő nyomás. Korábban egyes intenzív osztályok csak késlekedve tudták fogadni a Covid-betegeket, annyira túlterhelt volt a rendszer. A kabinet szerint azonban a felpörgetett védőoltás-programnak köszönhetően csökkent a terhelés.

Egy új tanulmány például azt állapította meg, hogy

85–94 százalékkal esett vissza a kórházi esetek száma.

A hétvégéig 17 millió angol lakos kapta meg a védőoltás első adagját és a kormány ígérete az, hogy április közepére minden 50 év feletti lakost beoltanak. A korábbi cél még szeptember volt.

A többi államalkotó nemzet – Wales, Skócia és Észak-Írország – saját hatáskörben menedzseli az egészségügyet. Észak-Írországban például április 1-ig hosszabbították meg a karantént.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×