Szerdán iktatják be Joe Bident az Egyesült Államok következő elnökeként. A ceremónia vasárnapi főpróbáját azonban elhalasztották, mert az FBI attól tart, hogy Donald Trump távozó elnök hívei újabb erőszakos tiltakozóakciót terveznek.
A múlt szerdai kongresszusi ostrom nyomán öt ember – egy rendőr és négy tüntető – életét vesztette.
Biztonsági illetékesek most
lezárták a washingtoni Capitolium környékét és 20 ezer Nemzeti Gárda tagot vezényeltek ki.
Az FBI arra figyelmeztetett, hogy „felfokozott és aggasztó tartalmú chatelés” és potenciális erőszakos fenyegetések előzik meg az eseményt. A Szövetségi Nyomozóiroda emellett közölte, hogy
mind az ötven szövetségi államban fegyveres tiltakozásra számít.
Az Egyesült Államok számára így olyan kínos felvételek kísérik a hatalomátadást, amelyeken azt látni, hogy katonák védik a hatalom képviselőit.
Joe Biden megválasztott elnök stábja közben törölt egy tervezett vonatutat annak ellenére, hogy Mike Pence alelnök azt ígérte, hogy biztonságos lesz a beiktatás.
Pence várhatóan ott lesz a ceremónián, míg a régi hagyománnyal szakítva Donald Trump nem vesz részt utódja beiktatásán.
Közben négy amerikai légitársaság bejelentette, hogy nem engedi az utasoknak hogy lőfegyvert adjanak fel a poggyászban, ha Washingtonba utaznak.
Meglepő módon, eddig szigorú biztonsági intézkedések mellett, de lehetett fegyvert szállítani, ha azt biztonsági dobozban poggyászként adta fel az utas. A Delta, United, American és Southwest légitársaságok most megtiltották ezt a gyakorlatot. Őket további légitársaságok követhetik.
Közben a kongresszusi demokraták által Trump elnök ellen indított vádeljárás leghamarabb csak jövő szerdán – néhány órával Trump elnöki mandátumának lejárta után – kerülhet a Szenátus elé. A Trump ellen példátlan módon, másodszorra indított impeachment a republikánusok szerint még inkább megoszthatja a társadalmat. Még a demokrata Biden hívei között is vannak olyanok, akik szerint a „per” miatt a Szenátus nem tudna foglalkozni a törvényalkotással és az új elnök programjának ellenőrzésével.
A felsőházban immár többségbe került demokraták azonban gyorsított eljárást akarnak és ezért azt szorgalmazzák, hogy minden nap délután 1-kor tartsanak vitát és a nap maradék részében a normális ügyrenddel foglalkozzanak.
Trump demokrata ellenfelei azzal vádolják a választások eredményét megkérdőjelező elnököt, hogy „lázadást szított” és ezzel „világos és valós veszélyt” jelent az amerikai demokráciára.