eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
2019. szeptember 29-én Moszkvában készített kép Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőről és korrupcióellenes aktivistáról. Navalnijt 2020. augusztus 19-én eszméletlen állapotban, mérgezéssel vitték kórházba, miután az őt szállító repülőgép rendkívüli leszállást hajtott végre Omszkban. Az ellenzéki vezető állapota súlyos, lélegeztetőgépre kellett kötni.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

A Kreml nemet mondott, az orosz külügy viszont már kivizsgálná Navalnij ügyét

Alaptalannak és komolytalannak nevezte az orosz ellenzéki vezető megmérgezéséről szóló vádakat az orosz elnöki szóvivő. Később azonban a külügyminisztérium már azt közölte: hajlandóak kivizsgálni az összes ilyen esetet.

Miközben német orvosok egyre inkább arra hajlanak, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőt és korrupcióellenes aktivistát hazájában megmérgezték, Moszkva hivatalosan elutasítóan reagált.

Navalnij Vlagyimir Putyin elnök egyik legharcosabb bírálója. Az elnöki szóvivő, Dmitrij Peszkov szerint viszont

"nem bizonyítottak a mérgezési vádak és nem kell ezeket komolyan venni."

Vjacseszlav Vologyin, az orosz alsóház, az Állami Duma elnöke pedig ugyan vizsgálatot rendelt el, de annak azt kell kiderítenie, hogy külföldi erők feszültséget akarnak-e kelteni Oroszországon belül.

A 44 éves Navalnij, akinek csapata rendszeresen állít össze leleplezőnek szánt jelentéseket a korrupcióról, és kap rövidebb börtönbüntetéseket, „bűnözők és csalók” pártjának nevezte Putyin elnök politikai tömbjét, az Egységes Oroszországot.

Putyin szóvivője is Navalnij célkeresztjébe került

Peszkov elnöki szóvivő szerint az, hogy az elnöknek köze lett volna a Navalnij elleni lehetséges merénylethez, „komolytalan vád, abszolút nem igaz, üres zaj”.

Azt is megjegyezte:

a mérgezés „az egyik verzió”, és egyelőre nincs szó nyomozásról,

mert ahhoz egy konkrét szerrel történt mérgezés tényét kellene először megállapítani.

Navalnij őt is célba vette: egy gúnyoros videóban az állította, hogy egy Tesla autója van, de a család négy bejelentett kocsija között ez nem szerepel. „Hát, vérzik a szívem” – mondta az aktivista.

Gyógyszerből csináltak mérget?

Az immár Németországban kezelt és mesterséges kómában tartott Navalnijjal foglalkozó orvosok szerint a politikust olyan szerrel mérgezhették meg, amivel például az Alzheimer-kórt lehet kezelni, de méregként is alkalmazható.

A kolineszterázblokkoló akadályozhatja a megegyező nevű, fontos enzim működését és görcsöt okozhat például a légzést szabályozó izmokban.

Sértett, de együttműködő hangnemű üzenet a külügytől

Szerdán reggel az orosz külügyminisztérium közleménye viszont már arra utalt, hogy Peszkov szóvivővel szemben nagyon is komolyan veszik a vádakat – legalábbis sugallta a dokumentum terjedelme.

A kommüniké egyrészt sértőnek nevezte, hogy nyugaton az igazság elkendőzésével vádolják a Navalnijt először kezelő omszki orvosokat.

Majd egy olyan érdekes mondat is belekerült, amely szerint

az orosz fél „kész nyíltan és objektíven” megvizsgálni nemcsak a Navalnijjal történt incidenst, de a Litvinyenko- és Szkripal-ügyet is, melyeket „mintegy baráti összhangban emlegettek fel ismét a nyugati médiumok”.

Korábban Merkel német kancellár a német külügyminiszter is átfogó és átlátható vizsgálatot követelt a Navalnij-ügyben Moszkvától.

„Mivel jelentős szerepet játszik az orosz ellenzékben” az orosz hatóságok feladata „az utolsó részletig és a teljes átláthatóság alapján” kinyomozni az összes körülményt, megtalálni és megbüntetni a felelősöket – határozták meg Moszkva számára a feladatot Berlinben.

Vizsgálatot követelt az Európai Unió külügyi főfelelőse, az amerikai és a brit külügyminisztérium is.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×