eur:
411.22
usd:
392.77
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) nevű jobboldali ellenzéki párt elnöke egy televíziós interjú előtt Pozsonyban 2020. március 1-jén, a szlovák parlamenti választások másnapján. A párt a leadott szavazatok csaknem 25 százalékával végzett az első helyen.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Az új szlovák kabinet bevált partnerként tekint Magyarországra

A kétoldalú kapcsolatok fejlesztése a Szlovák Köztársaság külpolitikájának prioritása – olvasható az Igor Matovič miniszterelnök vezette új szlovák kormány programnyilatkozatában. Az egy hónapja felállt kabinet nem vonja kétségbe, hogy Szlovákia európai uniós tagságának nincs alternatívája.

A szlovák külpolitika egyik alapvető prioritása a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése azokkal az országokkal, amelyek Szlovákiát a prioritások és érdekek mentén összekapcsolják Európával és a világgal. Ez áll a kormány programnyilatkozatában, amelyet Igor Matovič miniszterelnök április 20-án terjesztett a szlovák törvényhozás elé.

„Különösen jó kapcsolatot ápolunk a Cseh Köztársasággal, bevált az együttműködésünk Magyarországgal, Lengyelországgal, Ausztriával és a hagyományos partnereinkkel az Európai Unión belül, valamint az Amerikai Egyesült Államokkal. Aktívan támogatni fogjuk Ukrajna átalakulását és európai perspektíváját, és nem fogadjuk el területi integritásának megsértését” – olvasható a programnyilatkozatban.

A kormányprogram szerint

Szlovákia továbbra is a visegrádi négyek aktív tagja,

mivel fontosnak tartja a regionális együttműködést, de működésének fő kritériuma Szlovákia érdekeinek előmozdítása, és az, hogy a V4-ek hozzájáruljanak az unión belüli közös megoldásokhoz. „Ugyanakkor arra törekszünk, hogy partnerséget alakítsunk ki más államokkal és regionális csoportosulásokkal. Támogatjuk az uniós együttműködés fejlesztésére vonatkozó ambiciózus megközelítést a keleti partnerség országaival kapcsolatban, a 2020 utáni időszakra vonatkozóan” – áll a programnyilatkozatban.

A szlovák külpolitika fontos területe marad a Nyugat-Balkán országaival folytatott együttműködés. Szlovákia támogatni fogja az európai uniós tagság kritériumainak teljesítésére irányuló erőfeszítéseket, mivel az államszövetség bővítése fontos a stabilitás megtartásának érdekében. A kormányprogram szerint

az ország NATO-tagsága és az erős transzatlanti kapcsolata továbbra is a szlovák biztonság és védelem vitathatatlan pillére.

Az ellenzék a külpolitikai irányultság fővonalaiban egyetért a kormánnyal, ugyanakkor nehezményezi, hogy némelyik nagyhatalomról egyáltalán nem esik szó a dokumentumban. Juraj Blanár, a parlament külügyi bizottságának Smer-es elnöke szerint

Pozsonynak minden irányban nyitnia kéne.

Úgy gondolja, hogy Szlovákia nem hagyhatja figyelmen kívül Oroszországot. Hozzátette, hogy az erre a nagyhatalomra kirótt szankciók nem vezetnek sehova.

Martin Klus államtitkár viszont elmondta, hogy a kormány nem vonja kétségbe Oroszország stratégiai nyersanyag exportőr státuszát, illetve Kínát, mint fontos gazdasági partnert. Emlékeztett ugyanakkor, hogy a szankciók az európai unió közös állásfoglalása és reakciója volt a Krím-félsziget orosz megszállására.

Elfogadták a kormányprogramot

Jóváhagyta a kormányprogramot a pozsonyi parlament, s ezzel bizalmat szavazott az Igor Matovic vezette, már több mint egy hónapja hivatalba lépett új szlovák kormánynak is. A kormányprogramot - amelynek elfogadására a 150 fős pozsonyi törvényhozásban legalább 76 voksra volt szükség - a jelenlévő 141 képviselő közül 93-an szavaztak igennel. A négypárti szlovák kormánykoalíciónak 95 képviselője van a parlamentben, ami a háromötödös többséget követelő sarkalatos törvények elfogadására is elegendő.

A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség a kormányprogramról szóló jelentésében azt írta: a dokumentumban a Matovic kabinet prioritásként jelöli meg a közkiadásokhoz való "felelősségteljes hozzáállást", valamint a korrupció ellen és az átláthatóságért folytatott harcot, a törvény előtti egyenlőség biztosítását, a minőségi egészségügyi ellátást, a vonzó vállalkozói környezet megteremtését, illetve az élelmiszerönellátás szintjének emelését.

Igor Matovic a kormányprogram elfogadása után azt mondta: a dokumentumban foglalt prioritások az egész koalíció közös vállalásai, és így pártja, az OLaNO mindegyik prioritáshoz egyforma hozzáállást tanúsít majd. "Szlovákiát olyan országgá akarjuk változtatni, ahol jó lehet élni. És nem csak a gazdagoknak, hanem minden polgárnak, aki úgy viszonyul a köztársasághoz, mint egy polgár, és nem úgy, hogy át akarja verni és a (az ország) számlájára akar élni" - idézte Igor Matovic kijelentését a szlovák hírügynökség. A koalíciót alkotó többi párt vezetői saját politikai célkitűzéseik kapcsán elégedetten nyilatkoztak a kormányprogramba foglaltakról.

A dokumentum tartalmát Robert Fico, a legerősebb ellenzéki párt az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) vezetője "sci-finek" minősítette

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×