Nagy-Britannia lakosai számára még hosszú ideig eltarthat, amíg kiléphetnek a Covid-19-es betegség miatti karanténból. Erre utalt Sir Patrick Vallance, a kormány tudományos főtanácsadója. Az ok: még mindig nem tetőzött a napi halálesetek száma, ami várhatóan tovább emelkedik a héten, majd két-három héten át stagnálni fog, mire esni kezdene.
A brit halálesetek száma hétfőn este már meghaladta a 11 300-at, miközben a kormányt egyre hevesebb támadások érik azért, mert nincs elég védőfelszerelés az egészségügyi dolgozók számára.
„A kijózanító halálozási adatok ellenére biztatók a számok és azt mutatják, hogy kezdjük megnyerni a küzdelmet. Ennek ellenére hosszú még az út, nem tetőzött még nálunk a vírusfertőzés”
– érvelt a karantén fenntartása mellett Dominic Raab külügyminiszter, aki a lábadozó Boris Johnson kormányfő helyett irányítja a kabinetet. Raab még azelőtt beszélt, hogy a kormány tudományos tanácsadói a héten véleményt mondtak volna a társadalmi távolságtartási szabályok hatásosságáról.
A miniszterelnök helyettese azt jelezte, hogy egyelőre maradnak a karantén-intézkedések és azokat csak akkor oldják fel, ha biztonságosnak tűnik majd a lépés.
Maga Boris Johnson kormányfő közben checkers-i rezidenciáján lábadozik, miután vasárnap kiengedték a kórházból. Johnson arra utal, hogy Covid-19 betegsége „bármilyen irányt vehetett volna” és külön köszönetet mondott a rá felügyelő új-zélandi és portugál ápolónak.
Johnsonhoz csatlakozott várandós menyasszonya, Carrie Symmonds, akivel egy hónapon át nem látták egymást.
Egy szóvivő azt mondta, hogy a miniszterelnök nem dolgozik, csak a jobbulásra koncentrál. Így egyelőre nem világos, hogy mikor tér vissza a kormányrúdhoz, miközben miniszterei különvéleményeket fogalmaznak meg.
Rishi Sunak pénzügyminiszter például azt mondta más kormánytagoknak hogy a koronavírus-karantén miatt ebben a negyedévben akár 30%-kal is csökkenhet a brit GDP. Egyes brit lapok szerint ez a kormányon belül belvita jele és Sunak a rendelkezések fokozatos feloldásáért kampányol.
A sokkoló hírek miatt azonban a kormány figyelme továbbra is főként a járvány emberi oldalára irányul. Az angol tisztifőorvos például közölte: az idősotthonok több mint 13 százalékában, azaz 92 helyen már felütötte a fejét a fertőzés.