eur:
411.43
usd:
392.63
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Köztisztasági dolgozó fertőtleníti a kerítést a kirgiz parlament előtt Biskekben 2020. március 26-án. Kirgizisztán veszélyhelyzetet hirdetett, miután az országban 44 embernél kimutatták a koronavírus-fertőzést.
Nyitókép: MTI/EPA/Igor Kovalenko

ENSZ-segélyprogram kell, mert extra járványokat hozhat a Covid-19

„Vírusmentesítési akciótervet” indított el az ENSZ. A világszervezet szerint a Covid-19 fertőzés „az egész emberiséget fenyegeti”, mert más betegségek is felüthetik a fejüket, különösen a világ szegényebb részein. A fellépés világgazdasági érdek is.

Kétmilliárd dollár humanitárius segélyre van szüksége a szegényebb országoknak a koronavírus-világjárvány elleni harcra – mondta Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, amikor szerdán beindította az erről szóló kampányt.

A világszervezet főnöke szerint a föld legtöbb országában elterjedt vírus az egész emberiséget veszélyezteti. „Létfontosságú a nemzetközi szolidaritás. Az egyes országok válaszai nem lesznek elegendőek”.

A héten már meghaladta a 22 ezret a Covid-19 betegség összes áldozatának száma.

„Ha a világ nem fog össze, akkor milliók halhatnak meg”

– figyelmeztetett Guterres.

Az ENSZ-főtitkár hétfőn levelet írt a világ 20 vezető gazdasága állam- és kormányfőinek. Ebben a „háborús időket idéző”, több billió dolláros gazdaság-élénkítő csomagot sürgetett a fejlődő államok megsegítésére.

Miért kell pénzt adni a szegényebb országoknak?

Ha a program megkapja a teljes finanszírozást, akkor sok életet megment. Emellett laboratórium teszt-felszereléssel fegyverzi fel a humanitárius ügynökségeket és civilszervezeteket.

Guterres azzal érvel, hogy az általa kért 2 milliárd dollár eltörpül az amerikai Kongresszus csütörtök éjszaka jóváhagyott 2 ezer milliárd dolláros gazdasági csomagja mellett.

Az ENSZ rendkívüli segélyprogramját az április és december közötti időszakra tervezték, ami azt sugallja, hogy a világszervezet szerint nem múlik el gyorsan az egészségügyi válság.

Guterres emellett sürgette, hogy a donor államok kezeljék külön a mostani felhívástól és tartsák fenn az évente 100 millió embert támogató segélyprogramokat.

Máskülönben a koronavírus-pandémia más betegségek, például a kolera vagy a kanyaró-járványok kitöréséhez és éhezéshez vezethet.

Az ENSZ egy 80 oldalas programleírást is kiadott – ebben az olvasható, hogy az ENSZ-ügynökségek közvetlenül helyi civilszervezetekkel működnek majd együtt.

Két forgatókönyv a járvány alakulásáról

A terv 20 frontországot említ, köztük Afganisztánt, Líbiát, Szíriát, Dél-Szudánt, Jement, Ukrajnát, Venezuelát és a Közép-Afrikai Köztársaságot. Iránt és Észak-Koreát is említik, és két forgatókönyvet látnak a járvány alakulására.

Az első szerint viszonylag hamar megfékezik a járványt és annak terjedése 3-4 hónap alatt lelassul. Ennek nyomán viszonylag gyorsan talpra állnak a gazdaságok és az egészségügyi rendszerek.

A második forgatókönyv szerint azonban a világjárvány gyorsan elterjed a szegényebb afrikai, ázsiai és dél-amerikai államokban is. „Ennek nyomán tovább lesznek zárva a határok, korlátozva lesz a mozgás, ami még inkább hozzájárul a globális gazdaság lassulásához” – mondja az ENSZ.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×