eur:
403.99
usd:
368.97
bux:
83392.57
2025. április 9. szerda Erhard
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek nevű párt elnöke nyilatkozik a sajtó képviselőinek, miután voksolt egy nagyszombati szavazóhelyiségben 2020. február 29-én, a szlovák parlamenti választások napján.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlak

Akár még magyar is lehet a szlovák belügyminiszter

Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök szerdán kormányalakítási megbízást ad a szombati parlamenti választásokon győztes Igor Matovičnak, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek, vagyis az OĽaNO mozgalom vezetőjének. Matovič 8:3:2:2 arányban osztaná el a partnereivel a tárcákat.

Nem tűnik túlságosan körülményesnek a szlovák kormányalakítás. A szombati választást követően a győztes Igor Matovičnál hétfőn és kedden egymásnak adták a kilincset az eddig a demokratikus ellenzékhez tartozó pártok vezetői: Boris Kollár, Richard Sulík és Andrej Kiska, s mindhárman tolmácsolták, hogy készek tárgyalni az OĽaNO elnökével az új kormány megalakításáról.

Matovič-csal együtt mindannyian tárgyaltak már Zuzana Čaputová köztársasági elnökkel is, aki kedd este kijelentette, hogy másnap a választásokon legtöbb szavazatot gyűjtő párt vezetőjét bízza meg a kormányalakítással. A Boris Kollár vezette Sme rodina és a Richard Sulík által irányított SaS már megerősítette, hogy része lesz az új kormánynak. A Za ľudí csütörtökön tart elnökségi ülést, amelyen az elnökség felhatalmazza Andrej Kiskát a koalíciós tárgyalásra.

Az erőviszonyok alapján a tizenöt minisztériumból nyolcat irányítana az OĽaNO, három kerülne a Sme rodina irányítása alá, két tárca jutna az SaS-nek és ugyancsak kettő a Za ľudínak. A jövőbeli partnerek közül

a Sme rodina már nyíltan megfogalmazta, mely minisztériumokra tart igényt.

Ez pedig a védelmi és a közlekedésügyi tárca, de Kollár magáénak szeretné a beruházásokért és digitalizációért felelős miniszterelnök-helyettesi posztot is. A pártelnök azt is elmondta, hogy érdekli a házelnöki pozíció is.

Az SaS tiszteletben tartja, hogy Boris Kollár akar a parlament elnöke lenni. Ők pedig bejelentették, hogy a gazdasági minisztérium bársonyszékére pályáznak.

Az egyik legfontosabb miniszteri poszt – a belügyi – biztos, hogy az OĽaNO-é lesz, és sajtóhírek szerint még az is

megeshet, hogy magyar lesz a szlovák belügyminiszter, Grendel Gábor személyében, aki Matovič után a második legtöbb karikát kapta a mozgalom listáján, és egyedüli magyarként jutott be a parlamentbe.

Maga az érintett egy kedden megjelent interjúban így kommentálta a sajtó felvetéseit: „Megtisztel, hogy a sajtóban felmerült a nevem a belügyminisztériummal kapcsolatban, de a személyi kérdéseket még korainak tartom.”

Első ránézésre gördülékenynek tűnik a kormányalakítás, de a minisztériumok szétosztása még hozhat vitákat. Andrej Kiska elvárja, hogy a kabinetnek erős szakmai és erkölcsi mandátuma legyen. Elmondta, jobban örülne az OĽaNO-SaS-Za ľudí alkotta hármas koalíciónak, és mellőzné a Boris Kollár vezette Sme rodinát, de hozzátette, hogy hajlandó az egyezségre. Kollár válaszul azt üzente Kiskának, hogy neki és kollégáinak van erkölcsi hitelük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Donald Trump megszólalt Peking vámjainak emelése után: Kína meg akar állapodni

A vámháborúban eddig jellemzően ostorozta az országot annak lépései miatt. Most, miután a világ országai számára a vámok felfüggesztését, Kína számára annak emelését jelentette be, arról beszélt, hogy büszke nemzetről van szó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Rakétaként lőtt ki Amerika Trump lépése után

Rakétaként lőtt ki Amerika Trump lépése után

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, nagyot esett hajnalban a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és napközben sokáig kitartottak a vaskos mínuszok, miután Kína további 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra, délután pedig az EU is döntött arról, hogy vámokat vet ki az amerikai termékek egy részére. Az amerikai tőzsdék ennek ellenére meglepően kis mozgásokkal indították a szerdai kereskedést és nyitás után nem sokkal pluszba fordultak. Aztán megjött a bejelentés, amire szárnyalni kezdtek: Trump egy 90 napos szünetet rendel el azon országok számára, amelyek nem vezettek be megtorló (visszavágó) vámokat az Egyesült Államokkal szemben. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×