eur:
409.89
usd:
389.27
bux:
79657.85
2024. november 25. hétfő Katalin
Nagyszombat, 2016. március 5.Egy asszony leadja szavazatát a szlovákiai parlamenti választáson Nagyszombatban 2016. március 5-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Így áll a szlovákiai magyar-magyar versenyfutás

Az egyik közvéleménykutató-ügynökség azt is vizsgálta, a magyar választók körében melyik párt kaphat több szavazatot a jövő szombati parlamenti választáson, a Híd vagy a Magyar Közösségi Összefogás.

Február 29-én, azaz jövő héten szombaton a kormánypárti Híd és a Magyar Közösség Pártja, a Magyar Fórum és az Összefogás szövetségéből létrejött választási párt, a Magyar Közösségi Összefogás vívja majd egymással a legnagyobb csatát a szlovákiai magyar szavazatokért. A két magyar párt programja foglalkozik a választáson induló mozgalmak közül a legrészletesebben a kisebbségeket érintő problémákkal.

A kérdés az, melyik pártnak lesz egyáltalán lehetősége a magyar érdekvédelemre, mert a megoszló magyar szavazatok miatt könnyen előfordulhat, hogy sem a Híd, sem az MKÖ nem jut be a parlamentbe. A legfrissebb – magyar szempontból releváns – ASA közvéleménykutató által végzett felmérés során

997 magyarul beszélő szlovákiai állampolgárt kérdeztek meg magyar nyelven.

A mérés szerint majdnem minden második megkérdezett, (46 százalék) az MKÖ listáját választotta, a második helyen pedig a Híd 26 százalékot kapott. Így elmondható, hogy 2:1 arányban oszlanak meg a magyar szavazatok az MKÖ javára.

A kutatás szerint

egyetlen szlovák párt sem érné el a bejutáshoz szükséges 5 százalékot a biztos magyar pártválasztók körében.

Ezt az eredményt igazolja egy másik, múlt pénteken közzétett, 1114 össz-szlovákiai polgár bevonásával végzett ügynökségi felmérés is.

Nagy József, aki az előző ciklusban még a Híd európai parlamenti képviselője volt, most pedig már az MKÖ alelnöke, bizakodó. Mint mondja, tudatosítják, hogy nem a felméréseket, hanem a választásokat kell megnyerni, de biztató, hogy régen nem látott érdeklődés és bizalom mutatkozik a választási kampánygyűlések során.

„A stabilan növekedő támogatottságunkat az összefogás érzelmi üzenete és a bizalom mellett annak tulajdonítjuk, hogy az MKÖ kormányképes és az egyedüli elfogadható magyar partnere a nyerésre álló jobboldali koalíciónak. A többség számára az is mérvadó, hogy

az MKÖ biztos nem fog lepaktálni a Smerrel, a Szlovák Nemzeti Párttal és a Mi Szlovákiánk Néppárttal

a választások után” – nyilatkozta Nagy József, a Magyar Közösségi Összefogás alelnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Meglepetés meglepetést követett a romániai elnökválasztáson: az előzetes várakozások és az exit pollok ellenére az első helyen egy oroszbarát független jelölt, Călin Georgescu végzett, a második helyre pedig az ellenzéki Mentsük Meg Romániát párt jelöltje, Elena Lasconi futott be, így ők ketten mérkőznek meg a december 8-i második fordulóban. Marcel Ciolacu szocialista miniszterelnök a harmadik helyen végzett, az eredmények ismeretében lemondott pártelnöki posztjáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×