Néhány óráig, de diplomaták szerint akár néhány napig is eltarthat az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli tanácskozása, melynek egyetlenegy programpontja a 2021-2027-es időszakra vonatkozó költségvetés megtárgyalása. Az eddig napvilágot látott információk szerint a legtöbb tagállam nem elégedett az ismertetett tervezettel.
„A javaslatot néhány ország hangzatos kritikával fogadta, néhányan ugyanakkor elismerően nyilatkoztak, és azt mondták, hogy bizonyos szempontból előrelépés a költségvetés tervezete” – fogalmazott František Ružička, a szlovák külügyminisztérium államtitkára.
Peter Pellegrini szlovák kormányfő három pontban fogalmazta meg, hogy milyen alapvető prioritásokat kellene tartalmaznia az új uniós büdzsének.
- Ezek egyike a rugalmasság, vagyis annak lehetősége, hogy a tagállamok rugalmasan reagáljanak a nemzeti és az európai politikák jelenlegi finanszírozási igényeire.
- A második fontos szempont a közös agrárpolitika, mert Pozsony szeretné csökkenteni a mezőgazdasági termelők hozzájárulásainak különbségeit az Európai Unió különböző részein.
- A harmadik pedig a kohéziós politika, amely a regionális különbségek csökkentésének nagyon hatékony eszközeként szolgál. A szlovák kormányfő azt hangsúlyozta, hogy a kohéziós politikában nem szabad a valóságtól elszakadt döntéseket hozni.
„A valóság az, hogy az unió régi és új tagjai között továbbra is nagy fejlődésbeli különbségek vannak, ezeket csak a támogatások folytatásával lehet eltüntetni, ezért harcolni fogunk a kohéziós pénzek csökkentése ellen” – jelentette ki Pellegrini.
A szlovák miniszterelnök egy televíziós kampányvita miatt csak éjjel érkezik meg a brüsszeli tárgyalásra, de feltételezi, hogy a folyamat akár több napig is elhúzódhat majd, hiszen a költségvetési téma mindig érzékeny. Távolléte alatt a felkérésére Andrej Babiš cseh miniszterelnök képviseli Szlovákiát.
Pellegrini hangsúlyozta: Szlovákia álláspontja változatlan – vagyis tisztában van azzal, hogy az Egyesült Királyság távozásával pótolni kell a hiányzó pénzt, ezért
Szlovákia kész nagyobb összeggel hozzájárulni a költségvetéshez, ugyanakkor nem tartja elfogadhatónak, hogy kevesebb európai támogatás érkezzen az országba.