A Szlovákiai Magyar Írók Társaságában (SZMÍT) a nyáron forrósodott fel a hangulat, amikor a Hodossy Gyula vezette írótársaságot sok alkotó elhagyta. A kilépők azzal érveltek, nem tudnak egyetérteni azzal az iránnyal, amerre a társaság halad. A tiltakozók szerint
a magyar kormány az elképzeléseinek megfelelő irodalomra fordít támogatást a hozzá közelálló szlovákiai magyar személyeken keresztül,
azokat pedig, akik nem értenek egyet a magyar kormányzat elképzeléseivel, mellékvágányra állítják. Ezeket a vádakat az érdekvédelmi szervezet elnöke tagadta.
A távozók nagy része új szakmai csoportosulásban gondolkodott, melynek most egyre láthatóbbak a körvonalai. A Bázis irodalmi és művészeti társaság már meg is alakult. A Bázis – Magyar Irodalmi és Művészeti Egyesületet Nyitrán alapították, és olyan irodalmárok is csatlakoztak hozzá, akik a SZMÍT-ből már régebben kiléptek, illetve annak sosem voltak a tagjai.
Eddig közel ötvenen kérték a felvételüket. A szervezet háromféle tagságot is kínál. A rendes tagok mellett, tagjelölteket és pártoló tagságot is nyilvántartanak. Az egyesületnek nemcsak személyek, hanem művészeti társaságok is tagjai lehetnek.
Németh Zoltán irodalomtörténész, költő, a Bázis kommunikációért is felelős elnöke elmondta, az új szervezetnek olyan írók és művészek is tagjai lehetnek, akik nem Szlovákiában élnek. Közölte, nem kívánnak politikával foglalkozni, autonóm szakmai-művészeti szervezetként szeretnének működni.
„Nem hiszem, hogy ezt politikai lövészárkok mellett kell elképzelni. A működésünkkel tudunk majd ez ellen védekezni. Meg úgy, hogy
olyan pályázatokon fogunk csak részt venni, amelyekkel egyetértünk, amelyeknél nem látjuk azt, hogy politika meg ideológia áll mögötte”
– mondta a költő.
Németh Zoltán hozzátette, a Bázis mindenki előtt nyitva áll, aki a magyar irodalom szlovákiai jelenlétéhez hozzájárult. A szervezet céljait pedig úgy fogalmazta meg, hogy a magyar irodalom és művészet szlovákiai jelenlétét kívánják erősíteni.