eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke beszédet mond az aradi vértanúk kivégzésének 169. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen, a nemzeti gyásznapon a szlovákiai Nyárasd temetőjében 2018. október 6-án.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Alakul a felvidéki magyar egység - csak épp a Híd nincs benne

Programegyeztető találkozót tartott több szlovákiai magyar párt és mozgalom. A Magyar Közösség Pártja székházában a házigazda MKP-n kívül jelen voltak még a Magyar Fórum, az egy idő után távozó MKDSZ, az Összefogás mozgalom, az Új Egység mozgalom, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, a Csemadok, valamint a Via Nova képviselői.

2020-ban parlamenti választásokat tartanak Szlovákiában, a szlovákiai magyarok pedig még nem tudják, kire és milyen formában szavazhatnak majd a magyar jelöltekre. Ami a jelenlegi forgatókönyv szerint

borítékolható, hogy a Híd és az MKP nem lép szövetségre.

Utóbbi párt azonban azon dolgozik, hogy közös magyar választási lista készüljön az újonnan létrejött politikai mozgalmakkal és a többi magyar szervezettel.

Pozsonyban a jelöltlista formájáról egyeztettek. Az MKP olyan javaslattal állt elő, miszerint

a listán 75 hely Menyhárt József pártját illetné meg, 75 pedig az együttműködő partnereket.

A felek egyelőre nem egyeztek meg a közös lista állításának feltételeiben, de pozitívan értékelték az ehhez vezető kezdő lépéseket. „Alapvetően két dolog miatt indítottuk ezt az egyeztetést, egyrészt, hogy találjuk meg a formai megoldást, de sokkal fontosabb az, hogy adjunk programot, hisz válaszút elé érkezett a közösségünk, meg kell határoznunk valós céljainkat” – fogalmazott Menyhárt József, az MKP elnöke.

Menyhárt elmondta, olyan programot szeretnének összeállítani, amely az egész közösség számára elfogadható lenne. „Valószínűsíthetően hasonlatos lesz ez a programalkotás. Az arányossági elv a közmédiában például egy fontos cél. Ugyanúgy az intézményrendszerünk finanszírozása a kulturális életben, akárcsak a gazdasági fejlesztések, és az, hogy a mezőgazdaságunk kiemelt ágazatként működjön. A nyelvhasználattal kapcsolatosan pedig úgy gondolom, hogy ha ezeket a programokat egymás mellé tesszük, nagyon hasonlatosak lesznek” – mondta Menyhárt.

A pozsonyi találkozón

megegyeztek abban, hogy mindazok, akik a közös érdekképviseletet kívánják megteremteni, nem támadják egymást,

nem tesznek olyan kijelentést, amely ennek az együttműködésnek a kárára lenne. Nyáron a kormánypárti Híd is tárgyalt néhány párttal a lehetséges együttműködésről, de végül csak a parlamenten kívüli Magyar Kereszténydemokrata Szövetséggel sikerült megegyeznie.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×