Most már négyből négy szavazást veszített el Boris Johnson új brit miniszterelnök. Szerdán a parlamenti alsóház 28 fős többséggel úgy döntött, hogy Nagy-Britannia csak az EU-val kialkudott és jóváhagyott szabályrendszer alapján léphet ki az EU-ból.
A szabályozatlan brexitet elvető javaslat csütörtökön kerül a Lordok Háza elé, ahol euroszkeptikus kormánypárti főrendek egy sor módosító javaslattal próbálják akadályozni az elfogadását.
Johnson két órán belül egy második vereséget is elszenvedett, amikor a képviselők nemet mondtak arra az ötletére, hogy október közepén tartsanak előre hozott választásokat.
„Az ellenséges parlament gyakorlatilag háziőrizetbe kényszerítette a miniszterelnököt”
– írta a Financial Times.
A kormányfő a törvényhozásban azt mondta, hogy no-deal brexitről elfogadott javaslat gyakorlatilag „kapituláció”. Ezzel azt üzenik az EU-nak, hogy eldöntheti, mennyi idővel tolják ki a brexit időpontját és
a bénultság akár „évekig is eltarthat”.
Egy másik lehetőség pedig Johnson szerint az, hogy teljesen leállítják a kilépési folyamatot, amit a brit választók jelentős része nem fogadna el.
Közben az ellenzéki Munkáspárt vezére, Jeremy Corbyn közölte: addig nem egyezik bele egy előre hozott választásba, amíg nem lép hatályba a „no-deal brexitet” tiltó törvény. Ez a jövő hétre várható.
„Ez a választási ajánlat olyan, mint a Hófehérke mese gonosz királynőjének almája. A méreg itt a szabályozatlan brexit” – mondta Corbyn.
A kormányzó tory pártot emellett belülről marcangolják az ellentétek. Nem csitult a vihar a kormány ellen szavazó és ezek után a pártból kizárt EU-párti konzervatívok ügyében, akik között két volt pénzügyminiszter is van. Johnson a vele amúgy szimpatizáló miniszterek csoportjától olyan levelet kapott, amely felszólította, hogy állítsa le a 21 képviselő kirúgását.
Mindeközben
az Európai Unió azt mondja, hogy továbbra sem hajlandó újratárgyalni a britek kilépési egyezményét, tehát a La Manche-csatorna másik oldaláról nézve értelmetlen huzavona az, ami a brit parlamentben megy,
hacsak nem arrafelé haladnak a képviselők, hogy a korábbi alkut elfogadják.
Ennek ellenére Brüsszelbe érkezett a britek új főtárgyalója, miközben Írország azt mondta: a Johnson-kormány nem állt elő semmi olyannal, ami feloldhatná a legfőbb vitás pontot a válási paktumban, az ír-északír határ átjárhatóságát garantáló kitételt, amit a brit konzervatívok nem akarnak elfogadni, mert vámközösségben tartaná őket az EU-val és nem tudnának szabad kereskedelmi politikát folytatni.